Jak dotrzeć do Turcji autokarem?

Obecnie nic nam nie wiadomo o połączeniach autokarowych do Turcji z Polski. Natomiast można się tym środkiem transportu dostać do Turcji z innych krajów. Możliwe jest więc podróżowanie "na raty".

  • Z Bułgarii, a konkretnie z Sofii, Varny i Burgas kursują regularnie autokary do Istanbułu.
  • Z Grecji dotrzemy do Istanbulu tureckimi liniami Ulusoy, które kursują z Aten. Mieliśmy przyjemność osobiście przetestować tę opcję, z tym, że do autokaru wsiedliśmy w leżącym niedaleko granicy greckim miasteczku Aleksandroupolis. Autokar zjawił się dość punktualnie o 8.30 rano, niestety nie istniała możliwość wcześniejszego wykupienia rezerwacji. W ramach pocieszenia - wszyscy oczekujący na autokar zostali przez niego zabrani. Przejazd kosztował około 15 euro (w 2007 roku) i trwał, wraz z przerwą na przekroczenie granicy i wizytę w sklepie wolnocłowym około 4 godzin. Z Aten jest o wiele drożej - około 68 euro - i dłużej - 20 godzin.
  • Z Syrii można dostać się autokarem do tureckiego miasta Antakya (Hatay), a nawet bezpośrednio do Istanbułu (z Aleppo i Damaszku). Tej trasy nie mieliśmy jeszcze okazji wypróbować, ale potwierdzamy jej istnienie. Na dworcu autokarowym w Ankatyi usiłowano nam sprzedać bilety do Syrii. Niestety potrzebna jest jeszcze wiza.

Odpowiedzi

jak dotrzeć do Turcji autokarem

W tym roku jechałam do Turcji autokarem z Warszawy do Sofii, dalej z Sofii do Istambułu. Cena biletu z Sofii do Istambułu - 50 Leva . W cenie biletu kawa, herbata, zimna woda, ciasteczko, którą podaje steward w trakcie trwania podróży. Na granicy tureckiej kierowca pomaga kupić wizę.Autokary są komfortowe, z klimatyzacją i małymi telewizorkami na tylnych oparciach foteli. Każdy może oglądać program niezależnie od innych. Super.