Jaskinia Cüceler

Region: 

Współrzędne GPS: 36.489899, 32.276299

Mało komu Turcja kojarzy się jako kraina jaskiń, a osoby zainteresowane zwiedzaniem grot i podziemnymi wędrówkami może zadziwić fakt, że w okolicach Alanyi odkrytych zostało ich do tej pory aż 500. Oczywiście zdecydowana większość z nich nie jest udostępniana turystom, którzy najczęściej trafiają do położonej w samym centrum Alanyi jaskini Damlataş lub też do jaskini Dim. Tymczasem niedaleko drogi do kanionu Sapadere znajduje się trzecia z dostępnych dla szerokiej publiczności jaskiń - Cüceler Mağarası czyli Jaskinia Krasnoludków.

Jaskinia Cüceler

Charakterystyka jaskini

Cüceler to jaskinia krasowa, co oznacza, że powstała na skutek drążącej działalności wody zawierającej dwutlenek węgla, rozpuszczającej skały wapienne. Dużą rolę w formowaniu się jaskini odegrały również ruchy tektoniczne. Proces powstawania jaskini rozpoczął się przeszło 10 tysięcy lat temu.

Jaskinia Cüceler

W jej wnętrzu można podziwiać wiele stalaktytów i stalagmitów oraz innych form naciekowych, które charakteryzuje niezwykła kolorystyka. Formacje skalne w jaskini mienią się odcieniami czerwieni, żółci, błękitu i zieleni, które zostały nadały naciekom przez domieszki różnych minerałów rozpuszczonych w wodzie. Z tego powodu drugą nazwą nadawaną grocie jest Jaskinia Tęczowa.

Jaskinia Cüceler

Historie i legendy związane z jaskinią

Nazwa "Jaskinia Krasnoludków", pomimo umieszczonego nad wejściem do groty wesołego obrazka przedstawiającego znane dzieciom postaci z bajki o Śpiącej Królewnie, nie jest wcale związana ze skrzatami. Według lokalnej legendy w pobliskiej wsi mieszkał pewien karzeł, ciągle wyszydzany przez najbliższych. W końcu zdecydował się uciec z domu i znalazł schronienie w jaskini. Zatroskana rodzina długo prowadziła poszukiwania zaginionego, aż odnalazł go pasterz i przyprowadził z powrotem do domu, gdzie konflikt wybuchł od początku, a karzeł ponownie schronił się w jaskini. Szczęśliwego zakończenia w tej opowieści, niestety, brak.

Jaskinia Cüceler

O istnieniu jaskini wiedziano w okolicy od dawna, a w czasach osmańskich służyła ona do unikania opłat skarbowych. Ponieważ podatek pobierany był wówczas w zależności od wielkości stad owiec, kóz i bydła, sprytni pasterze ukrywali swoje trzody w jaskini na wieść o zbliżaniu się poborcy podatkowego. Obecnie zamiast oszczędzać na podatkach, jaskinia została przygotowana do pobierania opłat od turystów i od 2012 roku zapewnia stały dochód osobom nią zarządzającym.

Jaskinia Cüceler

Zwiedzanie

Jaskinia Cüceler stanowi bardzo dobry wybór dla osób, którym jaskinia Damlataş wydaje się zbyt mała i nadmiernie zatłoczona, a jaskinia Dim - zbyt rozległa (i też nader często nawiedzana przez wycieczki zorganizowane). Obecnie do dyspozycji zwiedzających przygotowano sześć komnat, dobrze oświetlonych i zabezpieczonych. Podobno w przyszłości większa część jaskini ma być otwarta dla turystów.

Jaskinia Cüceler

Co prawda we wnętrzu jaskini nie spotkmy krasnoludków, ale poza jej stałymi mieszkańcami - kilkoma nietoperzami - prawie na pewno nie będą nam przy eksploracji towarzyszyć liczne grupy wczasowiczów.

Jaskinia Cüceler

Informacje praktyczne

W jaskini przez cały rok panuje stała temperatura, wynosząca około 20 stopni Celsjusza. Według niektórych przewodników, podobnie jak w przypadku jaskini Damlataş, panująca tu atmosfera wpływa korzystnie na osoby cierpiące na astmę, łagodzić ma także stres i uczucie przygnębienia, jednakże dla informacji tych nie udało nam się znaleźć potwierdzenia w postaci fachowych publikacji.

Jaskinia Cüceler

Dojście do jaskini prowadzi od budki biletowej długim na 170 metrów drewnianym pomostem, a w samej jaskini do przejścia jest w sumie zaledwie 150 metrów. Różnice poziomów między poszczególnymi komnatami nie są duże, a zwiedzanie jest łatwe i przyjemne.

Dojście do jaskini Cüceler

Wstęp do jaskini jest płatny. W 2014 roku normalny bilet wstępu kosztował 8 TL, dzieci od 6 do 12 roku życia objęte były opłatą 4 TL, a młodsze wchodziły bezpłatnie.

Dojazd

Do jaskini nie jest możliwe dotarcie środkami transportu publicznego. Można do niej dotrzeć z Alanyi taksówką lub wynajętym samochodem, łącząc wizytę w jaskini ze spacerem nieodległym kanionem Sapadere.

Jaskinia położona jest w górach Taurus, niedaleko wsi Tırılar, 1,5 km od drogi prowadzącej do Sapadere. Kierunek dojazdu wskazują licznie rozmieszczone przy drodze tablice informacyjne. Odległość z centrum Alanyi wynosi około 40 km.

Jaskinia Cüceler

Powiązane artykuły: