Jaskinia Dim

Region: 

Współrzędne GPS: 36.539902, 32.109200

Jeżeli podczas pobytu na Riwierze Tureckiej chcecie odwiedzić jakąś jaskinię, a czas pozwala Wam na wybór zaledwie jednej, to gorąco polecam wizytę w jaskini Dim (tr. Dim Mağarası). To największa i najpiękniejsza z pieczar udostępnianych turystom w okolicach Alanyi. Często odwiedzają ją grupy zorganizowane, ale wystarczy wybrać się tu z samego rana, aby uniknąć podziemnego tłoku i w spokoju podziwiać ładne formacje skalne.

Jaskinia Dim

Charakterystyka jaskini

Dim to typowa jaskinia krasowa, która powstała na skutek działalności wody, rozpuszczającej stopniowo skały wapienne. Przez tysiące lat, kropla po kropli drążyły one wnętrze jaskini, ale obecnie proces ten uległ spowolnieniu, a poziom wody w jaskini wyrównał się z poziomem płynącego obok strumienia Dim. Nadal trwa natomiast formowanie się przepięknych stalaktytów i stalagmitów, które zdobią wnętrze jaskini.

Jaskinia Dim

Wiadomo, że od wieków jaskinia służyła jako schronienie dla ludzi i zwierząt, natomiast jej systematyczne badania geologiczne zostały przeprowadzone dopiero w 1986 roku. Cztery lata później uzyskała ona status rezerwatu przyrody. W tym samym czasie rozpoczęto prace mające na celu przystosowanie jaskini do celów turystycznych.

Jaskinia Dim

W 1997 roku jaskinię oddano w zarząd prywatnemu przedsiębiorstwu o nazwie Mağtur, które zajęło się oświetleniem jej wnętrza oraz przygotowaniem drogi dojazdowej. We wrześniu 1998 roku jaskinia Dim została udostępniona zwiedzającym jako pierwsze tego rodzaju prywatne przedsięwzięcie na terenie Turcji.

Jaskinia Dim

Jaskinia ma długość 360 metrów, a jej wysokość i szerokość wahają się od 10 do 15 metrów. Położona jest w górach Taurus, na wysokości 232 metrów n.p.m.

Jaskinia Dim

Zwiedzanie

Jaskinię zwiedza się po wytyczonej trasie, prowadzącej schodami i podestami. Tuż przy wejściu do groty można pójść w lewo lub w prawo. Droga w prawo jest krótka, to odcinek o długości zaledwie 50 metrów. Główna trasa zwiedzania prowadzi w lewo, gdzie do przejścia jest przeszło 300 metrów. Osoby o kiepskiej kondycji fizycznej oraz cierpiące na problemy z sercem powinny rozważyć, czy spacer ten jest dla nich wykonalny - na początku schodzi się stromo w dół.

Jaskinia Dim

Trasa prowadzi przez ciekawe wnętrze krasowej jaskini, po drodze warto przyglądać się niezwykłym formom skalnym i wypatrywać miejsc, w których ukrywają się nietoperze. Skały w jaskini przybierają fantastyczne kształty, więc można wysilić wyobraźnię i spróbować znaleźć niedźwiedzia lub parę sów. Na samym końcu trasy znajduje się niewielkie jeziorko, do którego schodzą skały przywołujące na myśl grupę osób, które za chwilę mają dać nurka do wody.

Jaskinia Dim

Informacje praktyczne

Jaskinia udostępniana jest zwiedzającym codziennie, od 9:00 do 19:00. Bilet wstępu do jaskini kosztował w 2014 roku 13,50 TL. Widać, że zarządzający jaskinią przygotowani są na przyjęcie grup zagranicznych, ponieważ zamiast zwyczajowej uwagi o przyjmowaniu jedynie waluty tureckiej, cennik wyszczególnia, że wstęp można opłacić także w euro lub w dolarach amerykańskich.

Jaskinia Dim

Jeżeli przyjedziecie do jaskini Dim samochodem, to czeka nas Was parking, oczywiście dodatkowo płatny (2 TL za samochód osobowy, 3 TL za minibus). Z okolic parkingu rozciąga się panorama na wybrzeże Morza Śródziemnego, a w szczególności - na Alanyę. W pogodny dzień i przy przejrzystym powietrzu zdjęcia wychodzą szczególnie efektownie.

Widok na wybrzeże i Alanyę

Jaskinia Dim to przykład sprawnie działającego przedsiębiorstwa - oprócz opłaty za parking i wstęp można tu zostawić sporo pieniędzy w sklepie z pamiątkami oraz w restauracji.

Jaskinia Dim

Dojazd

Samochodem: z centrum Alanyi należy kierować się na wschód trasą D400 na Mersin. Około 7,5 km za centrum Alanyi należy z tej trasy skręcić na północ (w lewo) i jechać zgodnie z kierunkowskazami na jaskinię Dim dalsze 6,5 km, najpierw drogą Sigorta Caddesi, a następnie Dim Mağarası Yolu.

Uwaga! Drogą wiodącą do restauracji nad rzeką Dim nie da się dojechać do jaskini Dim.

Transportem publicznym: do samej jaskini nie dociera transport publiczny, ale autobusem nr 2 można dojechać do kampusu Uniwersytetu Akdeniz, oddalonego od jaskini o 3 km i ostatni odcinek drogi pokonać na piechotę lub spróbować złapać autostop.

Jaskinia Dim

Z wycieczką zorganizowaną: do jaskini Dim organizowane są z Alanyi wycieczki fakultatywne, często w formie tzw. jeep safari, podczas których oprócz samej jaskini odwiedza się kanion Sapadere. Zaletą takiego rozwiązania jest brak problemów logistycznych i konieczności wynajmowania samochodu, jednak zwiedzanie jaskini w dużej grupie turystów nie jest tak wspaniałym doświadczeniem, jak samodzielna jej eksploracja.

Jaskinia Dim

Powiązane artykuły: