Jezioro Emre

Region: 

Współrzędne GPS: 39.106602, 30.437500

Położone na terenie Doliny Frygijskiej, na wschód od miasteczka Döğer, jezioro Emre stanowi miejsce atrakcyjne zarówno dla miłośników ładnych krajobrazów oraz obserwatorów ptactwa, jak i poszukiwaczy pamiątek po dawnych cywilizacjach.

Jezioro Emre

Jezioro położone jest na wysokości 1150 metrów n.p.m. Zajmuje powierzchnię około 264 tysięcy metrów kwadratowych, a jego kształt przypomina leżącą literę L, z dłuższym bokiem przebiegającym wzdłuż osi wschód-zachód.

Jezioro Emre

Jezioro Emre zasilane jest przez płynące sezonowo strumienie: Göyşak, Emiryaylası, Sazaklıyer i Söğütlü oraz pobliskie źródła wodne. Poziom wód jeziora mocno waha się w zależności od pory roku i natężenia opadów.

Jezioro Emre

Tereny wokół jeziora są w czasie weekendów i wakacji wykorzystywane jako miejsce organizowania pikników. W pozostałe dni jezioro jest miejscem nadzwyczaj spokojnym i zachęcającym do prowadzania obserwacji ptactwa wodnego. Podobno najpiękniej jezioro wygląda pod koniec maja, kiedy rozkwitają okoliczne łąki.

Bizantyjskie miasto skalne Kırkmerdiven Kayalıkları

Najważniejsze historycznie punkty położone w pobliżu jeziora Emre to frygijskie sanktuarium skalne Aslankaya, bizantyjskie miasto wykute w skałach, znane jako Kırkmerdiven Kayalıkları oraz dawna loża derwiszów Emre Tekke.

Budynek Emre Tekke

Ponadto wokół jeziora stoi wiele niezwykłych formacji skalnych, wśród których warto zwrócić uwagę na te, które ciągną się w kierunku wschodnim od Aslankaya.

Formacje skalne nad jeziorem Emre

Jak dotrzeć nad jezioro Emre?

Komunikacją publiczną: nad jezioro Emre nie dociera komunikacja publiczna. Można nią dojechać jedynie do miasteczka Döğer, a ostatnie 5 km pokonać na piechotę lub taksówką.

Samochodem: należy najpierw dojechać do Döğer, a następnie kierować się na wschód, drogą prowadzącą nad jezioro Emre (w centrum Döğer znajdują się stosowne kierunkowskazy). Sporym utrudnieniem dla podróżnych jest słaba jakość dróg wokół jeziora, ponieważ wiele z nich nie jest utwardzonych.

Jezioro Emre

Jezioro Emre

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: