Jezioro Meke

Region: 

Współrzędne GPS: 37.684906, 33.639793

Jezioro Meke (tr. Meke Krater Gölü) położone jest około 4 kilometrów na południowy-wschód od miejscowości Karapınar, w prowincji Konya, na wysokości 981 metrów n.p.m. Ten obszar nazywany jest jedyną pustynią w Turcji, chociaż w okolicy prowadzi się kontrolowane próby zalesiania terenu.

Jezioro Meke

Wody jeziora wypełniają eliptyczny krater o półosiach długości 800 i 500 metrów. Maksymalna głębokość jeziora nie przekracza 12 metrów. Woda w jeziorze jest mocno zasolona (150g/l), zawiera również magnez i siarczan sodu. W całej okolicy dość mocno czuć siarkowe wyziewy.

Utworzenie jeziora

Jezioro Meke powstało w miejscu wybuchu wulkanu, na dnie kaldery utworzonej przez lawinę piroklastyczną czyli gorącą mieszaninę gazów, popiołów i odłamków skalnych, przemieszczającą się po zboczu wulkanu w chwili jego erupcji. W pierwszej fazie tworzenia się jeziora powstała niecka, która wypełniła się wodą pochodzącą ze źródeł podziemnych.

Jezioro Meke

W drugiej fazie na środku zbiornika wodnego uformował się stożek, tworzący wyspę o nazwie Meke. Jest on efektem wtórnej erupcji wulkanicznej oraz osadzania się bazaltu i ryolitu. W głębokim na 25 metrów stożku również zbierała się woda, tworząc tzw. 'oko' jeziora. Kolejne erupcje spowodowały wytworzenie się kolejnych stożków, nazywanych 'małe Meke'. Niektóre z nich przylegają do centralnego stożka, inne tworzą odrębne wyspy.

Jezioro Meke

Niestety, z powodu zmiany klimatu oraz nieuregulowanego nawadniania obszarów rolnych, 'oko' jeziora wyschło, a podobny los grozi również całemu akwenowi.

Według lokalnych przewodników jezioro Meke to Nazar Boncuğu (znane w Polsce jako Oko proroka) dla całego świata.

Jezioro Meke

Dojazd

Samochodem można dojechać do samego zewnętrznego krateru. Jadąc trasą D 330 Konya - Adana, z Karapınar w stronę Ereğli (nie mylić z miastem o tej samej nazwie w prowincji Zonguldak), w odległości około dwóch kilometrów od Karapınar skręcamy na południe w boczną dróżkę oznaczoną strzałką z nazwą obiektu. Droga wyprowadza nas w pobliże dna krateru. Stamtąd, przy niskim stanie wody, można po kamienistej grobli dostać się na stok stożka Meke Daği, wznoszącego się około 300 metrów nad poziom wody. Zbudowany z czarnego i bordowego żużla stożek ma na szczycie kolejny krater (głęboki na około 25 metrów).

Jezioro Meke

Bibliografia

  1. Zdjęcia oraz opis dojazdu do jeziora Meke udostępnił nam użytkownik Iudex.
  2. Historia powstania jeziora oparta jest na tekście Photogrammetric measurement of the Meke lake and its environment with kite photographs to monitoring of water level to climate change autorstwa M. Yakar, F. Yildiz, A. Metin, F. Uray, A. Ulvi, L. Karasaka, O. Mutluoglu, D. Z. Seker.