Jezioro Salda

Region: 

Współrzędne GPS: 37.542400, 29.685059

Jezioro Salda, położone w południowo-zachodniej Turcji, jest średniej wielkości zbiornikiem wodnym (ma około 44 kilometry kwadratowe powierzchni) pochodzenia wulkanicznego. Podobnie jak inne jeziora wulkaniczne, jezioro Salda charakteryzuje się owalnym kształtem i znaczną głębokością. Przy maksymalnej głębokości 196 metrów jest jednym z najgłębszych jezior w Turcji.

Jezioro Salda Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS piotrmx.

Często spotyka się twierdzenie, że Salda jest jednym z jezior należących do tureckiej Krainy Jezior - zbiorników pochodzenia tektonicznego, które znajdują się w pofałdowaniach Gór Taurus. Największe z nich to jeziora: Beyşehir, Eğirdir oraz Burdur. W tej krainie geograficznej położona jest Antiochia Pizydyjska. Przebiega tamtędy również pieszy szlak wędrowny Świętego Pawła.

Jednakże jezioro Salda położone jest w pewnym oddaleniu od głównych jezior regionu. Co więcej jego wulkaniczne pochodzenie odróżnia je morfologicznie od pozostałych zbiorników. Jednocześnie osobliwość jeziora przyciąga w te okolice wielu naukowców.

Salda to popularny punkt wycieczkowy, odwiedzany zarówno przez turystów, jak i kuracjuszy uskarżających się na problemy skórne. Jest to spowodowane występowaniem u brzegów jeziora hydromagnezytu - wodnego zasadowego węglanu magnezu - który podobno przynosi ulgę przy pewnych schorzeniach dermatologicznych.

Brzegi jeziora otaczają lasy sosnowe, w których myśliwi urządzają polowania na dziką zwierzynę - zające, lisy, dziki i kaczki. Piękno otaczającej jezioro krainy jest dopełnione przez białe, piaszczyste plaże oraz malutkie wysepki położone wśród wód jeziora.

Najbliższe jezioru miasto nosi taką samą jak ono nazwę - Salda. W okolicach jeziora znajdują się również tereny kempingowe.

Przeczytaj również o słonym jeziorze Van.