Kırkmerdiven Kayalıkları

Współrzędne GPS: 39.115200, 30.429001

Region: 

Niewiele wiadomo o formacji skalnej znanej jako Kırkmerdiven Kayalıkları. Nazwa ta oznacza dosłownie Kamienne Miejsce z Czterdziestoma Schodami, a znajduje się nad jeziorem Emre, na terenie Doliny Frygijskiej.

Kırkmerdiven Kayalıkları

W ogromnej skale wykuty został w okresie bizantyjskim cały kompleks pomieszczeń mieszkalnych i sakralnych. Aby dostać się do wnętrza niektórych z nich, należy wspiąć się po wykutych w skale, chociaż ledwo widocznych, schodach, które dały nazwę całemu miejscu. Trudy wspinaczki wynagrodzone są przez wspaniałe widoki na okolicę, w tym - na jezioro Emre.

Kırkmerdiven Kayalıkları

Oprócz skalnych pomieszczeń na terenie Kırkmerdiven Kayalıkları znajdują się wykute pod ziemią cysterny na wodę oraz grobowce z czasów rzymskich. Niestety, żaden z tych obiektów nie został opatrzony tablicą informacyjną. Wstęp na teren Kırkmerdiven Kayalıkları jest darmowy, ale podczas eksploracji trzeba bardzo uważać, bo w skale nie zostały umieszczone żadne zabezpieczenia, które chroniłyby przed upadkiem z dużej wysokości.

Kırkmerdiven Kayalıkları

Dojazd: 

Komunikacją publiczną: w okolice Kırkmerdiven Kayalıkları nie dociera komunikacja publiczna. Można nią dojechać jedynie do miasteczka Döğer, a ostatnie 4 km pokonać na piechotę lub taksówką.

Wnętrze podziemnego pomieszczenia przy Kırkmerdiven Kayalıkları

Samochodem: należy najpierw dojechać do Döğer, a następnie kierować się na wschód, drogą prowadzącą nad jezioro Emre (w centrum Doğer znajdują się stosowne kierunkowskazy). Skalne osiedle Kırkmerdiven Kayalıkları położone jest 4 km od centrum Döğer, tuż przy rozwidleniu dróg, z których jedna prowadzi do frygijskiego sanktuarium Aslankaya, a druga - wzdłuż północnego brzegu jeziora Emre.

Wejście do podziemnego pomieszczenia przy Kırkmerdiven Kayalıkları

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: