Kaymaklı

Współrzędne GPS: 38.459999, 34.751099

Region: 

Kaymaklı (czyli po turecku Śmietankowe Miasto) to jedno z najsłynniejszych podziemnych miast (yeraltı şehri) w Kapadocji. Wioska o tej samej nazwie położona jest około 19 kilometrów od Nevşehir, przy drodze do Niğde. Antyczna nazwa miasta to Enegup. Z powodu braku świadectw archeologicznych nie udało się ustalić wieku Kaymaklı, chociaż podejrzewa się, że najstarsze osadnictwo pochodziło z czasów hetyckich.

Miasteczko Kaymaklı Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS Jaś_Wędrowniczek.

Zabudowania wiejskie Kaymaklı postawione są wokół blisko stu tuneli składających się na podziemne miasto i używanych po dziś dzień jako powierzchnia magazynowa, stajnie i piwnice. Od drugiego słynnego podziemnego miasta - Derinkuyu - Kaymaklı różni się planem i konstrukcją. Tunele są tutaj niższe, węższe i bardziej stromo nachylone. Istnieje teoria, mniej lub bardziej fantastyczna, że pomiędzy tymi dwoma podziemnymi miastami istniał lub do tej pory istnieje nieodkryty jeszcze tunel.

Podziemny korytarz w Kaymaklı

Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS Jaś_Wędrowniczek.

Dla zwiedzających zostało po raz pierwszy udostępnione w 1964 roku. W sezonie letnim jest odwiedzane przez liczne wycieczki zorganizowane, więc warto przybyć do niego tuż po godzinie otwarcia. Czynne jest od w lecie od 8.30 do 19.00, a zimą - od 8.00 do 17.00. W 2014 roku za przywilej odwiedzenia tego podziemnego miasta należy zapłacić 20 TL.

Dla zwiedzających udostępnione są cztery z ośmiu znanych poziomów, rozplanowane wokół szybów wentylacyjnych. Sprawiały one, że w razie najazdu ludzie ukryci pod ziemią byli zabezpieczeni przed próbami zaczadzenia.

Szyby wentylacyjne w Kaymaklı Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS Jaś_Wędrowniczek.

Na pierwszym poziomie (najbliższym powierzchni) znajduje się stajnia. Jej stosunkowo małe wymiary sugerują, że na terenie miasta istniały jeszcze inne stajnie, do tej pory nie odkryte. Po lewej stronie od stajni położony jest tunel zamykany kołem młyńskim, wiodący do kościoła. Po stronie prawej można zobaczyć pomieszczenia, które prawdopodobnie służyły jako pokoje mieszkalne.

Na drugim poziomie znajduje się kościół z nawą i dwiema absydami oraz chrzcielnicą. Wzdłuż ścian ulokowano miejsca siedzące. Kościół był również miejscem pochówku szczególnie religijnych mieszkańców miasta.

Podziemne przejścia w Kaymaklı

Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS Jaś_Wędrowniczek.

Trzeci poziom to przestrzeń robocza: magazyny, prasy do produkcji wina i oliwy oraz kuchnie i stanowisko do wytopu miedzi. Samą miedź sprowadzano z Aksarayu i Nevşehir.

Duża liczba spiżarni oraz miejsc na kamienne naczynia na poziomie czwartym sugeruje pewną stabilizację ekonomiczną. Kaymaklı jest jednym z największych podziemnych miast w Kapadocji, więc było zamieszkiwane przez dużą liczbę osób, którym trzeba było zapewnić zapasy żywności.

Kaymaklı Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS Jaś_Wędrowniczek.

Przeczytaj również o podziemnym mieście Derinkuyu.

Przeczytaj więcej o magicznej krainie Kapadocji

Więcej informacji o Kapadocji znajdziecie w relacji Turcja we wspomnieniach i obiektywie Jasia Wędrowniczka.


Dojazd: 

Aukotarem z Nevşehir, wynajętym samochodem lub w ramach wycieczki zorganizowanej.