The Kingdom of the Hittites

Autor: 

Trevor Bryce

Wydawnictwo: 

Oxford University Press

Rok wydania: 

2010

Język: 

angielski

Orientacyjna cena książki: 

200 zł

Rodzaj książki: 

historyczna

The Kingdom of the HittitesKsiążka autorstwa Trevora Bryce to świetna lektura dla osób zainteresowanych starożytną historią Anatolii. Daje możliwość poszerzenia wiedzy o państwie Hetytów, które przez długi czas stanowiło wielką niewiadomą w dziejach Bliskiego Wschodu. Obecnie dostępna książka jest wydaniem drugim, poszerzonym i uzupełnionym w stosunku do pierwszej wersji z 1999 roku, w oparciu o najnowsze odkrycia archeologiczne.

The Kingdom of the Hittites przedstawia historię polityczną imperium na tle wydarzeń, które rozgrywały się w sąsiednich państwach. Pozwala poznać historię powstania potężnego państwa, wzloty i upadki kolejnych władców, ich podboje oraz klęski militarne i dyplomatyczne. Jednocześnie pozostawia w czytelnikach niedosyt, gdyż nie odpowiada na pytanie, w jaki sposób imperium nagle upadło. Wyjaśnienie zniknięcia państwa Hetytów ze sceny bliskowschodniej pozostaje nierozwiązaną zagadką, na którą odpowiedzi ciągle poszukują historycy i archeologowie.

Książkę wyróżniają często wplatane w narrację tłumaczenia tekstów starożytnych odnalezionych na tabliczkach glinianych, dzięki którym można przekonać się, jaki punkt widzenia na wiele kwestii posiadali sami Hetyci. Dla czytelnika nie będącego historykiem dużą zaletą wydaje się również być decyzja o umieszczeniu bardzo szczegółowych przypisów na końcu tomu. Dzięki temu książkę czyta się bardzo płynnie, nie przerywając lektury na studiowanie dokładnych adnotacji.

Na The Kingdom of the Hittites składa się czternaście rozdziałów opisujących chronologicznie dzieje Hetytów, a nawet sięgających w czasy poprzedzające ich pojawienie się na scenie anatolijskiej. Rozdział ostatni poświęcony jest rozważaniom na temat mitologicznej wojny trojańskiej i jej związków z wydarzeniami potwierdzonymi naukowo. Osoby zainteresowane zgłębieniem tej tematyki odsyłamy również do obejrzenia mini-serii dokumentalnej BBC In Search of the Trojan War.

Książkę uzupełniają dwa dodatki. Pierwszy z nich omawia trudności związane z datowaniem dyskutowanych wydarzeń, a drugi wyjaśnia, skąd pochodzą źródła na podstawie których udało się odtworzyć dzieje Hetytów.

Należy pamiętać, że w The Kingdom of the Hittites nie znajdziemy dokładnych informacji na temat kultury i sztuki hetyckiej. Osoby zainteresowane odsyłane są do innej książki tego samego autora tj. Life and Society in the Hittite World.

Za pewien mankament książki można uznać stosunkowo niewielką ilość map i planów oraz materiału zdjęciowego. Jeżeli poszukujecie informacji tego rodzaju, to odsyłamy do polecanego przez nas przewodnika po świecie hetyckim Anatolia: on the Trail of the Hittite Civilization oraz do książki autorstwa J.G. Macqueena The Hittites and their Contemporaries in Asia Minor.