Klasztor Belha w pobliżu Özkonak

Współrzędne GPS: 38.790600, 34.823799

Klasztor Belha to jedno z tych miejsc w Kapadocji, do którego nie docierają wycieczki zorganizowane. Chociaż położony jest zaledwie 5 minut jazdy od często odwiedzanego miasta podziemnego w Özkonak, to pozostaje zabytkiem słabo poznanym i otoczonym tajemnicą. Niewiele można również dowiedzieć się o jego historii, a szczątkowe informacje dotyczące tego klasztoru są sprzeczne.

Klasztor Belha w pobliżu Özkonak

Najczęściej podawaną datą powstania kompleksu klasztornego Belha jest VI wiek n.e., co czyni z tego miejsca jeden z najstarszych na terenie Kapadocji ośrodków chrześcijańskich. Jednakże podawane są również daty od IV do VIII wieku n.e. Według niektórych badaczy, kompleks jest jeszcze starszy, a zanim stał się ośrodkiem chrześcijańskim, służył jako miejsce kultu pogańskiego.

Klasztor Belha w pobliżu Özkonak

Kompleks klasztorny składał się z kościoła, refektarza (sali jadalnej), piwnicy, kuchni, pomieszczeń mieszkalnych, dużej sali spotkać oraz komnat grobowych. Część pomieszczeń zawaliła się, na próżno również szukać tu fresków zdobiących ściany.

Klasztor Belha w pobliżu Özkonak

Zwiedzanie klasztoru stanowi pomimo to wielką przygodę, zwłaszcza dla osób, którym uda się odszukać długi na 15 metrów tunel, łączący pomieszczenia klasztorne. W pokoju znajdującym się na końcu tunelu można dostrzec otwory wykute w ścianach i podłodze. Niektórzy przewodnicy twierdzą, że służyły one do przykucia więźniów lub najeźdźców, ale ile jest w tym prawdy, tego nie wiadomo.

Klasztor Belha w pobliżu Özkonak

Informacje praktyczne

Klasztor Belha nie jest placówką uznawaną za muzeum przez tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki, więc wstęp do obiektu jest darmowy i nieograniczony. Przed wejściem czasami czeka pan, który mianuje się dozorcą obiektu i oferuje swoje usługi jako przewodnik. Nie ma obowiązku skorzystania z jego pomocy. Jeżeli zdecydujecie się na eksplorację klasztoru na własną rękę, pamiętajcie o przygotowaniu latarek, niezbędnych do bezpiecznego przejścia tunelu.

Klasztor Belha w pobliżu Özkonak

Dojazd

Dojazd do klasztoru Belha nie jest możliwy przy wykorzystaniu transportu publicznego. Klasztor położony jest w pobliżu trasy łączącej Avanos (14 km na południe) z Özkonak (2 km na północ). Od trasy tej odchodzi niewidoczna na mapie Google droga, której początek znajduje się w punkcie o współrzędnych: 38.799562, 34.827777. Zjazd oznaczony jest słabo widocznym kierunkowskazem. Z tego skrzyżowania należy kierować się prosto na południe, a po przejechaniu 750 metrów dociera się wprost pod klasztor Belha.

Klasztor Belha w pobliżu Özkonak

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: