Królewska Cytadela w Hattuşaş

Położenie w mieście: 

Królewska Cytadela (tr. Kral Saray) nazywana również Wielkim Zamkiem (tr. Büyükkale) była, jak sama nazwa wskazuje, siedzibą królów hetyckich. Z racji swojego położenia w najwyższym punkcie Starego Miasta, oferuje wspaniałe widoki na cały teren Hattuşaş oraz dolinę na północy, w której leży współczesna turecka wieś Boğazkale.

Królewska Cytadela w Hattuşaş

Najwcześniejsze znalezione tu ślady osadnictwa pochodzą ze wczesnej epoki brązu, ale większość widocznych obecnie pozostałości budynków została wybudowana w XIII wieku p.n.e. Wówczas przeprowadzono zakrojony na szeroką skalę projekt przebudowy Hattuşaş, obejmujący odnowienie murów obronnych.

Mury obronne - Królewska Cytadela w Hattuşaş

Do wnętrza Cytadeli prowadził ogromny wiadukt, dochodzący do Bramy Południowej - głównego wejścia na teren kompleksu. Niegdyś zdobiły ją dwa lwy, podobne do tych z Bramy Lwów. Obecnie na teren Cytadeli prowadzą zbudowane w czasach nowożytnych schody.

Królewska Cytadela w Hattuşaş i widok na Boğazkale

Cytadela składa się z systemu połączonych ze sobą dziedzińców, archiwów, kwater mieszkalnych, budowli kultu religijnego oraz sali audiencyjnej. Ów kompleks pałacowy otoczony był wałami obronnymi. Całość zajmuje wierzchołek wzgórza, czyli obszar o długości 250 metrów i szerokości 140 metrów.

Królewska Cytadela w Hattuşaş

Na terenie Cytadeli odkryto pozostałości archiwum Imperium Hetytów - jest to najstarszy znany budynek zaprojektowany i zbudowany jako biblioteka. W czasach świetności posiadał dwa piętra i składał się z czterech sal. Na jego terenie archeologowie odkryli ponad 3000 glinianych tablic zapisanych pismem klinowym. Po ich odczytaniu okazało się, że zawierały one nie tylko oficjalne umowy, werdykty i dokumenty, ale również przepowiednie, wskazówki dotyczące kultu religijnego, opisy zwyczajów i folkloru oraz teksty historyczne.

Królewska Cytadela w Hattuşaş

W innym pomieszczeniu na terenie Cytadeli odnaleziono natomiast w 1904 roku tablicę zawierającą tzw. 'Traktat Braterstwa i Pokoju z Kadesz'. Ten pakt został zawarty po bitwie pod Kadesz, stoczonej około 1280 roku p.n.e, pomiędzy hetyckim królem Hattusilisem III a faraonem egipskim Ramzesem II.

Królewska Cytadela w Hattuşaş

Zwiedzając Królewską Cytadelę można poczuć z jednej strony rozczarowanie, gdyż niewiele śladów świadczy o dawnej potędze tego miejsca, a z drugiej strony - zagubienie. Jest to bowiem spory teren, przypominający nieco labirynt niskich murów i pozostałości dawnych budowli. Warto wiedzieć, że teren Cytadeli został dość dokładnie przebadany przez archeologów, ale wiele odkrytych tu struktur zostało ponownie zakrytych ziemią w celu ich ochrony przed zniszczeniem.

Królewska Cytadela w Hattuşaş

Dojazd

Należy dojechać do Hattuşaş. Utwardzona droga prowadząca przez teren Hattuşaş rozwidla się około 300 metrów po przystanku przy Dolnym Mieście. Trasa zwiedzania wiedzie prawą odnogą drogi w kierunku na Bramę Lwów. Parking przy Królewskiej Cytadeli jest piątym przystankiem i parkingiem, po Wielkiej Świątyni, Bramie Lwów, Bramie Sfinksów oraz Bramie Królewskiej na wyznaczonej trasie zwiedzania.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: