Kuşadası

Współrzędne GPS: 37.857498, 27.259800

Region: 

Kuşadası, znany kurort na wybrzeżu egejskim, jest miejscem niedocenianym i ciągle jeszcze 'nieodkrytym' przez turystów. Za taki stan rzeczy odpowiadają dwa kompletnie odmienne od siebie oblicza miasta. Znane wszystkim Kuşadası posiada reputację głośnego i nowoczesnego kurortu, w którym bary i dyskoteki są pełne aż do świtu, plaże zastawione są leżakami, potężne statki wycieczkowe codziennie wyrzucają z siebie tłumy turystów, a restauracje podają 'angielskie śniadania' z bekonem w roli głównej.

Panorama Kuşadası Panorama Kuşadası

Osobom planującym wypoczynek w regionie Kuşadası polecamy przewodnik Kuşadası, Efez i okolice w formie poręcznego ebooka.

Taka reputacja skutecznie odstrasza podróżników poszukujących innego rodzaju doznań, którzy w Kuşadası nie dostrzegają na pierwszy rzut oka niczego ciekawego. Tymczasem istnieje również drugie, mało znane oblicze Kuşadası, kompletnie przyćmione przez reputację 'kurortu-molocha-dyskoteki'. To nieodkryte Kuşadası posiada bogatą historię, fascynujące stanowiska archeologiczne, zabytkowe akwedukty i meczety, puste plaże oraz tradycyjne lokanty, w których podawane są niedrogie przysmaki kuchni tureckiej.

Podstawowe fakty o Kuşadası

 

Kuşadası należy administracyjnie do prowincji Aydın, od stolicy której dzieli je odległość 71 km. Jest najważniejszym kurortem nadmorskim tej prowincji, jak również bardzo ważnym portem promowym.

Obecnie Kuşadası liczy sobie oficjalnie przeszło 81 tysięcy mieszkańców (wg wyników spisu z 2009 roku), ale w praktyce zamieszkuje je znacznie więcej osób, w tym cudzoziemców, którzy posiadają tam nieruchomości. W sezonie letnim liczba osób przebywających na terenie Kuşadası rośnie do pół miliona, wliczając w to zarówno wczasowiczów, jak i pracowników sezonowych, znajdujących zatrudnienie w przemyśle turystycznym.

Kuşadası nocą Kuşadası nocą

Nazwa miasta pochodzi od kształtu wyspy, połączonej z lądem stałym wąską groblą. Patrząc od strony morza wyspa ta, nazywana Güvercinada czyli Gołębia Wyspa, ma kształt ptasiej głowy. Z połączenia dwóch tureckich słów: kuş (ptak) i ada (wyspa) powstała nazwa Kuşadası.

Kuşadası jest czwartym największym pod względem ilości pasażerów portem w całym basenie Morza Śródziemnego. Jednakże większość przybywających do miasta turystów spędza w nim zaledwie kilka minut: tyle wystarcza, żeby zejść ze statku i wsiąść do autokaru jadącego do Efezu. Warto jednak rozważyć dłuższy pobyt w tym mieście, gdyż oprócz kilku ciekawych historycznie miejsc, Kuşadası posiada wyśmienitą bazę noclegową i jest świetnym punktem wypadowym do zwiedzania tej części wybrzeża egejskiego Turcji.

Panorama Kuşadası Panorama Kuşadası

Powrót do spisu treści

Rys historyczny

Tereny w okolicach Kuşadası były zamieszkane od przynajmniej 5 tysięcy lat, o czym świadczą znaleziska ze stanowiska archeologicznego Kadıkalesi. Najwcześniejsze ślady osadnictwa są przypisywane Lelegom, dosyć tajemniczemu ludowi zamieszkującemu Anatolię i wspominanemu przez Homera.

W XI wieku p.n.e. na te tereny przybyli Grecy Eolscy, a w dwa wieki po nich - Grecy Jońscy. Najważniejszym miastem w czasach antycznych na tym odcinku wybrzeża był pobliski Efez. Jońska osada na terenie obecnego Kuşadası nosiła nazwę Phygela (Pygela). W okresie archaicznym Phygela była ośrodkiem handlowym o znaczeniu lokalnym. W czasach hellenistycznych została wchłonięta administracyjnie przez Efez i zniknęła na wiele wieków z kart historii.

Znaczenie Phygeli znacznie wzrosło w VII-VIII wieku n.e., gdy port Efezu ulegał stopniowemu zamuleniu. Phygela przejęła jego rolę jako główny port tej metropolii. W VIII wieku n.e. do Phygeli zawitał święty Willibald, uważany za jednego z najwytrawniejszych podróżników anglosaskich tamtych czasów. W czasie wyprawy do Ziemi Świętej Willibald odwiedził grób świętego Jana na wzgórzu Ayasoluk i zatrzymał się na posiłek w Phygeli, którą opisał jako villa magna czyli duże miasto.

Akwedukt Akwedukt

W IX wieku Azją Mniejszą wstrząsnęło powstanie Tomasza Słowianina skierowane przeciwko Cesarstwu Bizantyjskiemu. Wybuchło ono w 821 roku, a przyczyną był wprowadzony 6 lat wcześniej zakaz kultu obrazów. Powstanie przybrało charakter antyfeudalny i uzyskało szerokie poparcie mas chłopskich. Tomasz sprzymierzył się z dynastią Abbasydów rządzącą Kalifatem Bagdadzkim i przybrał tytuł cesarza jako Konstantyn VI.

Jeden z jego dowódców, niejaki Zachariasz, został schwytany przez wojska bizantyjskie i uwięziony na ufortyfikowanej wyspie nazywanej Phygela. Z tej historii można wnioskować, że Phygela posiadała w tamtych czasach duże znaczenie jako ufortyfikowana baza marynarki wojennej. Jednocześnie potwierdza ona identyfikację Phygeli z Kuşadası: to jedyne miejsce w okolicach Efezu posiadające wyspę położoną tuż przy brzegu, na której do dzisiaj zachowała się forteca z tamtych czasów.

W X wieku, kiedy port w Efezie był już zamulony w stopniu uniemożliwiającym korzystanie z niego przez flotę bizantyjską, dwie ekspedycje wyruszyły z Phygeli, aby odbić Kretę z rąk arabskich. Wyprawa z 903 roku dowodzona przez Himeriusa odniosła klęskę, ale kolejna ekspedycja - z 961 roku - pod wodzą Nicefora II Fokasa, późniejszego cesarza Bizancjum, zakończyła się sukcesem. Z opowieści o tych wyprawach wiadomo, że Phygela była ważną bazą morską, wyposażoną w magazyny oraz stocznie umożliwiające naprawę okrętów.

Güvercinada Güvercinada

Na mocy traktatu zawartego w 1261 roku pomiędzy Cesarstwem Nicejskim a Republiką Genui, Phygela stała się własnością Genueńczyków. Nadali jej oni nazwę Scala Nova czyli Nowy Port, umieścili w mieście garnizon, a centrum osady przenieśli ze zboczy górskich na wybrzeże.

Scala Nova dostała się pod kontrolę turecką na początku XIV wieku. Najpierw miastem rządziła lokalna turkmeńska dynastia Aydınoğulları, a od 1413 roku Scala Nova stała się częścią Imperium Osmańskiego. Z tego okresu pochodzą mury miejskie oraz karawanseraj w samym centrum miasta.

W 1834 roku przebudowano twierdzę i koszary na wyspie Güvercinada, a miasto zaczęło być znane jako Kuşadası, chociaż oficjalne przyjęcie tej nazwy nastąpiło dopiero na początku XX wieku. Jednakże w XIX wieku pozycja miasta została poważnie nadwyrężona, gdy otwarto linię kolejową İzmir-Selçuk-Aydın, pomijającą Kuşadası.

Podczas tureckiej wojny o niepodległość Kuşadası okupowały najpierw siły włoskie, a następnie greckie. Wojsko tureckie odbiło miasto 7 września 1922 roku, a wkrótce potem wielu z jego mieszkańców zostało przesiedlonych na tereny greckie na mocy postanowień o wymianie ludności między Turcją a Grecją.

Do 1954 roku Kuşadası należało do prowincji İzmir, a obecnie leży na terenie prowincji Aydın. Aż do lat 70-tych XX wieku była to spokojna osada rolnicza, znana głównie z rybactwa i sadownictwa. W latach 70-tych powstały w Kuşadası pierwsze domki letniskowe, budowane na zasadzie spółdzielczej, w których udziały sprzedawane były rodzinom tureckim z dużych metropolii. Od połowy lat 80-tych XX wieku Kuşadası stało się znane jako kurort również na arenie międzynarodowej.

Pomnik rybaków Pomnik rybaków

Bibliografia

 1. Foss, Clive, Ephesus After Antiquity: A Late Antique, Byzantine, and Turkish City, Cambridge, 1979
 2. Freely, John, The Western Shores of Turkey, Londyn, 2006

Powrót do spisu treści

Informacje praktyczne

Poniższa mapka zawiera lokalizacje omawianych w artykule hoteli, restauracji, plaż oraz miejsc atrakcyjnych turystycznie.

Noclegi

W Kuşadası opcji noclegowych jest mnóstwo, problem polega na znalezieniu lokum, które będzie odpowiadało naszym potrzebom, zarówno swoją lokalizacją jak i ceną.

Hotele

Pomijając hotele przeznaczone głównie dla dużych grup zorganizowanych, polecamy następujące placówki przyjmujące gości indywidualnych:

 • Hotel Rosy Studios (tel. 0 90 256 612 6011) - zlokalizowany przy plaży znanej jako Ladies Beach (Kadınlar Denizi 9). Ten rodzinny hotel otwarty jest tylko w sezonie letnim (od maja do października) i odpowiedni dla osób pragnących zamieszkać jak najbliżej morza. Cena za pokój dwuosobowy w szczycie sezonu wynosi 30 euro, z wliczonym śniadaniem
 • Hotel İlayda (tel. 0 90 256 614 3807) - położony przy promenadzie (Atatürk Bulvarı No:42), czynny przez cały rok. Posiada własną restaurację i kawiarnię oraz basen na dachu. Cena za pokój dwuosobowy w szczycie sezonu (czyli od lipca do września) wynosi 70 euro ze śniadaniem
 • Hotel Derici (tel. 0 90 256 614 8222) - również przy promenadzie (Atatürk Bulvarı No:42/1). W hotelu mieści się SPA, łaźnia turecka oraz dwa baseny: zewnętrzny na dachu oraz wewnętrzny, z podgrzewaną wodą. Cena w szczycie sezonu wynosi 75 euro za pokój dwuosobowy ze śniadaniem

Kempingi

Wbrew pozorom Kuşadası to miejsce przyjazne zwolennikom noclegów na kempingach. W mieście znajdują się 3 tereny kempingowe, z których dwa położone są w samym centrum miasta:

 • Önder Camping (tel. 0 90 256 618 15 90) - położony w ścisłym centrum, naprzeciwko mariny (Atatürk Bulvarı No:74). Na terenie kempingu oprócz miejsc do rozbicia namiotu czy zaparkowania kampera znajduje się 16 bungalowów. Posiada własny basen i restaurację na świeżym powietrzu. Całkowity koszt noclegu na tym kempingu dla dwóch osób z samochodem lub przyczepą kempingową to 9 euro.
 • Yat Camping (tel. 0 90 256 618 15 16) - zlokalizowany również naprzeciwko mariny (Atatürk Bulvarı No:90). Posiada 150 miejsc do rozbicia namiotów oraz tereny dla kamperów z gniazdkami elektrycznymi oraz 30 pokoi w motelu. Na terenie kempingu znajduje się basen, restauracja i bar, pralnia, sejfy oraz lodówki. Oferuje warunki i ceny zbliżone do kempingu Önder.
 • Tur-Yat Mocamp położony około 5 km na północ od centrum Kuşadası, w dzielnicy Bayraklıdede, przy hotelu Tusan Beach Resort.

Wynajem apartamentów

Bardzo popularną opcją noclegową w Kuşadası jest wynajęcie apartamentu lub całego domu. Jest to rozwiązanie dające dużą swobodę niezależnym podróżnikom oraz zapewniające własne zaplecze kuchenne i sanitarne. Domów i apartamentów do wyboru jest mnóstwo, więc można wybierać spośród lokalizacji w centrum miasta, przy plaży czy też na uboczu.

Ceny wynajmu (za tydzień) w szczycie sezonu wahają się od 200 euro za maleńkie studio na dwie osoby, poprzez 450 euro za apartament/willę dla 6 osób, aż do 1450 euro za willę z własnym basenem dla 10 osób.

Należy jednak pamiętać, że najkorzystniejsze cenowo i najatrakcyjniejsze apartamenty są w Kuşadası zarezerwowane na sezon wakacyjny z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Polecamy skorzystanie ze sprawdzonego biura nieruchomości.

Powrót do spisu treści

Wyżywienie

Lokali gastronomicznych jest w Kuşadası mnóstwo, jednak prawdziwą sztuką jest znalezienie restauracji podającej smaczne lokalne dania po niezawyżonych cenach. Z doświadczenia możemy polecić następujące restauracje, które, co warto podkreślić, mają takie same ceny zarówno dla turystów, jak i ludzi lokalnych:

 • BülBül (tel. 0 90 256 613 0095) - restauracja położona naprzeciwko cmentarza, przy ulicy Kahramanlar 84/A. Słynie przede wszystkim z najlepszego pide w mieście - w cenie od 6 TL oraz z pysznej zupy ezogelin (5 TL)
 • Ramiz Köfte - mieści się w nowej marinie (Atatürk Bulvarı Setur Marina AVM) i jest czynna od 10:00 do 22:00. To znana sieciowa restauracja słynąca z przyrządzania wyśmienitego köfte. Ceny zaczynają od 9,50 TL za pełne danie
 • Bizde YE - przy ulicy Inönü Bulvari Ulgen Sk. No 3, w samym centrum Kuşadası, niemal przy morzu. Serwuje domowe jedzenie, w tym pide od 6 TL i Adana kebab za 9 TL

Kuşadası to jedno z tych miast w Turcji, w których znalezienie lokalu podającego alkohol nie stanowi żadnego problemu. Najbardziej specyficzną pod tym względem ulicą miasta jest Barlar Sokak czyli 'ulica barowa'. Pomijając warunki klimatyczne można tam odnieść wrażenie, że nie przebywa się w Turcji, tylko w Irlandii, a najsłynniejszą knajpą jest Jimmy's Irish Bar.

Rezydenci Kuşadası preferują lokale znajdujące się na terenie 'Starego Miasta' czyli Kaleiçi. Funkcjonujące tam bary i restauracje mieszczą się w odrestaurowanych kamiennych domostwach oraz na ich dziedzińcach, a do najbardziej znanych należą Orient Bar, Lemon Bar i Bizim Meyhane. Mieszczący się również na terenie Kaleiçi Ex-Club to nie tylko bar, ale również dyskoteka, częściowo na wolnym powietrzu.

Bar przy centrum handlowym Scala Nouva Bar przy centrum handlowym Scala Nouv

Powrót do spisu treści

Zakupy

W tak dużym kurorcie jak Kuşadası nie może zabraknąć nowoczesnych sklepów i galerii handlowych. Do najbardziej znanych należą:

 • Centrum handlowe Setur Marina AVM - zlokalizowane, jak sama nazwa wskazuje, w nowej marinie, przy ulicy Atatürk Bulvarı
 • Centrum handlowe Scala Nuova AVM - położone w porcie (Egeport Kuşadası Limanı), ze sklepami odzieżowymi będącymi przedstawicielami znanych marek tureckich i zagranicznych, oryginalną kawiarnią Starbucks i kilkoma restauracjami
 • Centrum handlowe Kipa AVM - za centrum, przy Süleyman Demirel Blv. czyli drodze wyjazdowej z Kuşadası w kierunku na Söke. Hipermarket Kipa to turecka nazwa znanych w Polsce sklepów Tesco. Oprócz zakupów spożywczych w centrum znajdują się restauracje typu fast-food, sklepy odzieżowe oraz kino. Dużą zaletą, zwłaszcza w upalne dni, jest garaż podziemny dla klientów

Uliczka handlowa w Kuşadası Uliczka handlowa w Kuşadası

Ponadto w mieście jest mnóstwo mniejszych sklepów, dyskontów spożywczych oraz stoisk z tekstyliami, pamiątkami, biżuterią itp.

Osoby, które wolą poznawać tradycyjny świat tureckich zakupów, powinny udać się na lokalne targi. Odbywają się one w cyklu tygodniowym: we wtorki i piątki zjeżdżają się do Kuşadası sprzedawcy warzyw, owoców i serów oraz innych produktów spożywczych. We środy sprzedawane są głównie ubrania, w tym oryginalne tureckie podróbki znanych światowych marek. Oprócz tego asortyment obejmuje przyprawy, pamiątki i torebki

Powrót do spisu treści

Punkty usługowe

Kilka oddziałów banków oraz bankomaty skupiły się wzdłuż ulicy Barbaros Hayrettin Bulvarı. Przy tej samej ulicy mieści się oddział poczty.

Biuro informacji turystycznej jest usytuowane nieopodal przystani statków pasażerskich i czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00 z przerwą od 12:00 do 13:00.

Powrót do spisu treści

Plaże

W Kuşadası i okolicach znajduje się kilka plaż, które znane są głównie pod swoimi angielskimi nazwami, co sporo mówi o korzystających z nich klientach. Generalna zasada dotycząca okolicznych plaż głosi, że im dalej od centrum miasta, a bliżej do Parku Narodowego Dilek, tym plaże są ładniejsze i mniej zatłoczone. Najatrakcyjniejsze wydają się plaże na terenie Parku Narodowego, ale znajdują się one spory odcinek drogi od Kuşadası, a wjazd na ich teren jest płatny.

Klub plażowy w Kuşadası Klub plażowy w Kuşadası

 • Palm Beach - Plaża Palmowa to plaża miejska, zlokalizowana w samym centrum Kuşadası, pomiędzy portem a mariną. Jej położenie jest zapewne jedyną zaletą tego skromnego odcinka wybrzeża, dokładnie upakowanego plażowiczami.
 • Green Beach - Zielona Plaża, położona zaledwie 5 minut spacerem od Ladies Beach, jest praktycznie nieznana wśród cudzoziemców, chociaż w upalne dni i tak bywa zatłoczona przez rodziny tureckie. Dużym plusem tej plaży jest piękny piasek oraz palmy, w cieniu których można odpocząć po opalaniu.

Green Beach Green Beach

 • Ladies Beach - najsłynniejszą plażą w Kuşadası jest tzw. Plaża Kobiet (tr. Kadınlar Denizi), położona 2,5 km na południe od centrum miasta, z dojazdem zapewnianym przez dolmusze jeżdżące wzdłuż wybrzeża. Nazwę plaży tłumaczy się na co najmniej dwa sposoby. Według pierwszej wersji podczas wojny mężczyźni wyruszyli do walki, a kobiety zostały same na brzegu. Druga wersja tłumaczy, że niegdyś plaża była przeznaczona wyłącznie dla kobiet. Obecnie jest dostępna dla wszystkich, ale nazwa pozostała. Z jednej strony Ladies Beach posiada bardzo rozwiniętą infrastrukturę w postaci leżaków, parasoli, barów, restauracji, toalet, przebieralni, wypożyczalni sprzętu wodnego itp. udogodnień. Co więcej plaża jest piaszczysta, a wody w pobliżu są płytkie. Z drugiej - to najbardziej zatłoczony odcinek wybrzeża przy Kuşadası, uważany za 'getto' dla zagranicznych wczasowiczów, a lokalne restauracje podają dania wielu kuchni świata, ale nie tureckie.

Ladies Beach Ladies Beach

 • Long Beach - położona 6 km na południe od centrum Kuşadası tzw. Długa Plaża zawdzięcza swą nazwę wyjątkowej długości, gdyż ma aż 18 km. Obecnie została podzielona na mniejsze odcinki, z których pierwszy od północy zachował oryginalną nazwę. Znajduje się przy nim Aqualand Center - jeden z trzech akwaparków w Kuşadası. Na plaży można wynająć leżaki i parasole, odwiedzać bary i restauracje - uwaga na drożyznę - oraz uprawiać sporty wodne. Dojazd z centrum miasta zapewniają dolmusze opisane Sahil Siteleri. Odcinkami Long Beach są przykładowo poniższe plaże, jak również kilka innych o równie malowniczych nazwach typu Rajska Plaża (Paradise Beach):
  • Gold/Diamond Beach - odcinek pod nazwą Złota Plaża znajduje się naprzeciwko dawnych ośrodków wczasowych Nazilli Sitesi oraz Aydın Tur Sitesi, więc często określany jest również mianem Siteler. Przy plaży znajduje się sporo małych tureckich restauracji oraz kawiarni. Dojazd do tej plaży - dolmuszami opisanymi Sahil Siteleri.
  • Silver Sand Beach - Plaża Srebrnych Piasków zlokalizowana jest na terenie dawnego ośrodka wypoczynkowego należącego do tureckiego odpowiednika ZUS-u, noszącego skrót SKK. Na plaży położona jest kawiarnia, a plażowicze mogą korzystać z pryszniców i toalet, wynajmować leżaki i uprawiać sporty wodne. Dojazd z Kuşadası do plaży Silver Sand jest możliwy dolmuszami jadącymi do Davutlar, linią znaną jako SKK, której busy zatrzymują się przy plaży.
  • Love Beach - Plaża Miłości (tr. Sevgi Plajı) to ostatni odcinek plaży przez Güzelçamlı. Jest stosunkowo spokojna, z pięknymi widokami na grecką wyspę Samos i wzgórza Parku Narodowego Dilek. Przy plaży działa niewielka marina, a w niej znajdują się kawiarnia oraz sklep.
 • Kuştur Beach - 3 km w drugą stronę od centrum Kuşadası czyli w kierunku północnym położona jest plaża Kuştur. Znana jest ze swojej czystości, a jednocześnie nie jest bardzo zatłoczona. Posiada odcinki piaszczyste i kamieniste, a dojazd do niej zapewniają dolmusze kursujące aż do północy.

Jedna z plaż w Kuşadası Jedna z plaż w Kuşadası

Powrót do spisu treści

 

Akwaparki

W okolicach Kuşadası wczasowicze mają do wyboru aż trzy akwaparki z wyśmienitą infrastrukturą:

 • Adaland - największy akwapark nie tylko w Kuşadası, ale i w całej Europie (tak się przynajmniej reklamuje, chociaż teoretycznie położony jest w Azji). Ceny wstępu na rok 2013 wynoszą: 17 euro za dzieci od 4 do 9 lat i 22 euro za osoby starsze, najmłodsi wchodzą za darmo. Akwapark jest czynny od początku maja do końca września, w godzinach od 10:00 do 18:00. Dodatkowe atrakcje Adaland to delfinarium oraz tzw. Seapark, gdzie goście mogą nurkować przy rafie koralowej. Adaland położony jest około 7 km na północ od centrum Kuşadası.

Akwapark Adaland Akwapark Adaland

 • Long Beach Aqualand Center - położony, zgodnie z nazwą, przy plaży Long Beach. Posiada własny hotel i restaurację.
 • Aqua Fantasy - akwapark i 5-gwiazdkowy kompleks hotelowy położony najdalej od centrum Kuşadası, bo prawie w Selçuku. Ceny biletów wstępu wynoszą: 16 euro za dzieci od 4 do 9 lat i 24 euro za osoby dorosłe.

Akwapark Adaland Akwapark Adaland

Powrót do spisu treści

Co warto zobaczyć: 

W samym Kuşadası

Gołębia Wyspa (tr. Güvercinada) to położona tuż przy brzegu, w centrum Kuşadası niewielka wysepka. Obecnie z lądem stałym łączy ją grobla, na której zbudowano przystań dla statków. Na wyspie znajdują się pozostałości twierdzy zbudowanej w czasach bizantyjskich, która chroniła miasto przed atakami od strony morza. Ponieważ fortecę często atakowali piraci, bywa nazywana 'Pirackim Zamkiem'.

Güvercinada Güvercinada

Na Güvercinada funkcjonuje niewielkie muzeum, jednakże zazwyczaj jest zamknięte. Od strony lądu na wyspie znajdują się kluby plażowe, a od strony otwartego morza - niewielka publiczna plaża. Güvercinada to popularny cel spacerów, szczególnie dla zakochanych par.

Güvercinada Güvercinada

Półwysep Yılancı Burnu to prawdopodobna lokalizacja antycznej osady Neopolis. Widać na nim fragmenty murów, ale nigdy nie przeprowadzono tu prac archeologicznych. Obecnie znajduje się na nim kilka klubów plażowych.

Karawanseraj Öküz Mehmed Paşa, nazywany również Kurşunlu Hanı czyli 'Karawanserajem Ołowianym' jest jednym z najważniejszych zabytkowych budynków w Kuşadası. Został zbudowany przez osmańskiego męża stanu i dwukrotnego wielkiego wezyra Mehmeda Paszę nazywanego Wołem (tr. Öküz).

Pomnik Öküz Mehmeda Paszy

Pomnik Öküz Mehmeda Paszy

W okresie pomiędzy pełnieniem funkcji wielkiego wezyra, czyli w latach 1616-1619, Mehmed Pasza był gubernatorem osmańskiej prowincji Aydın, obejmującej wówczas większą część zachodniej Anatolii. Okres jego rządów został upamiętniony postawieniem wspaniałego karawanseraju w Kuşadası. Miał on przyciągnąć zagranicznych kupców i zachęcić do korzystania z lokalnego portu. Istnieje również wersja alternatywna historii karawanseraju, według której został on zbudowany wcześniej, a Mehmed Pasza nakazał jedynie jego renowację w 1607 roku.

Karawanseraj Öküz Mehmed Paşa

Karawanseraj Öküz Mehmed Paşa

Karawanseraj jest budynkiem dwukondygnacyjnym, a wymiary jego dziedzińca wewnętrznego wynoszą 8,50 na 21,50 metra. W trakcie prac renowacyjnych odkryto na środku dziedzińca fontannę, która została pięknie odbudowana. Marmurowa brama prowadząca do wnętrza jest szeroka na prawie 3 metry. Kurşunlu Hanı został odrestaurowany w 1966 roku i obecnie służy jako luksusowy hotel, którego pokoje są utrzymane w tradycyjnym osmańskim stylu.

Karawanseraj Öküz Mehmed Paşa

Karawanseraj Öküz Mehmed Paşa

Meczet Kaleiçi został zbudowany w tym samym czasie i na rozkaz tego samego męża stanu, co karawanseraj. To najpiękniejszy meczet na terenie Kuşadası, zbudowany na planie kwadratu i przykryty kopułą, otoczoną przez 12 łuków. Elementy dekoracyjne budynku zostały wykonane z macicy perłowej.

Meczet Kaleiçi Meczet Kaleiçi

Meczet Hanım został zbudowany w 1658 roku przez Hacı Hatice Hatun, żonę zarządcy Söke o imieniu İlyas Aga. Niestety oryginalny budynek uległ zniszczeniu w 1922 roku, a obecna konstrukcja jest efektem odbudowy finansowanej przez mieszkańców miasta w latach 1951-1957. Z oryginalnego budynku zachowały się fundamenty. Meczet posiada pięknie zdobiony mihrab i jest przykryty ołowianą kopułą.

Meczet Hanım Meczet Hanım

Pozostałe zabytkowe meczety w Kuşadası to: Hacı İbrahim Camii z XVII wieku, na planie prostokątnym, kryty dachówką; Türkmen Camii zbudowany w 1650 roku przed lokalnego przywódcę klanu turkmeńskiego oraz Camiatik Camii, którego data budowy nie jest znana.

Na terenie miasta zachowało się kilka odcinków akweduktów (tr. su kemerleri): niektóre datowane są na czasy antyczne i służyły do dostawy wody do Efezu z Değirmendere, inne powstały w XVII wieku i zaopatrywały Kuşadası w wodę pitną z Burgaz.

Akwedukt Akwedukt

Ponadto zachowała się jedna z bram w murach miejskich, które niegdyś strzegły Kuşadası. Brama nazywana jest Kale Kapısı i wiąże się z nią przesąd, że każdy, kto ją przekroczy, zostanie na zawsze w Kuşadası.

Kale Kapısı Kale Kapısı

Łaźnia Ada Saray jest zlokalizowana na przedmieściach Kuşadası, przy głównej drodze w kierunku na İzmir. To niezwykle urokliwe miejsce zachowało swój tradycyjny charakter tureckiej łaźni. Cena za skorzystanie z łaźni wynosi 30 TL, a za godzinny masaż - dodatkowo 60 TL.

Łaźnia Ada Saray Łaźnia Ada Saray

Bardzo ładne widoki na Kuşadası rozciągają się ze wzgórza Atatürka, górującego nad miastem i znanego z pomnika wodza spoglądającego czujnie na okolicę.

Wzgórze Atatürka Wzgórze Atatürka

Dużą atrakcją turystyczną w Kuşadası są rejsy wycieczkowe - w końcu to duże miasto portowe. Codziennie odbywają się rejsy 'do pięciu plaż', sprzedawane w cenie od 15 TL, a wieczorami - rejsy mające na celu podziwianie pięknego zachodu słońca nad Morzem Egejskim (6 TL).

Z Kuşadası można się również wybrać w rejs na grecką wyspę Samos, cena biletu w obie strony wynosi 40 euro, dzieci w wieku od 6 do 12 lat mają 50% zniżkę, a młodsze płyną gratis. W sezonie letnim, od początku kwietnia do końca października promy na Samos wypływają codziennie o godzinie 8:30. Rejs trwa około 1 godzinę i 15 minut, w porcie trzeba być 45 minut przed wypłynięciem. Trzeba pamiętać o zabraniu paszportu!

Wycieczki po okolicach Kuşadası

W pobliżu Kuşadası znajduje się mnóstwo miejsc godnych zobaczenia, do najbardziej znanych zalicza się Efez i Selçuk, półwysep Dilek wraz z pobliską jaskinią Zeusa oraz Prienę, Milet i Didymę (PMD). Często najłatwiejszym rozwiązaniem jest wykupienie wycieczki w te miejsca w lokalnym biurze podróży, szczególnie w przypadku trasy PMD, gdyż bez samochodu dotarcie we wszystkie trzy miejsca transportem publicznym jest mocno skomplikowane i czasochłonne.

Mniej rozreklamowane, a również interesujące miejsca w okolicach Kuşadası, to: stanowisko archeologiczne Kadıkalesi, Panionion - sanktuarium i miejsce spotkań przedstawicieli jońskiego dodekapolis oraz Doğanbey - wioska, która jest jednocześnie skansenem ze świetnie zachowanymi domami greckimi.

Kuşadası może stanowić dobrą bazę wypadową również do nieco dalszych wycieczek, w tym do Pamukkale (autobusem publicznym), Afrodyzji i Nysy (samochodem) czy nad jezioro Bafa.

Popularna rozrywka - jeep safari Popularna rozrywka - jeep safari

Jak dotrzeć?: 

Promem: z greckiej wyspy Samos.

Autokarem: między innymi z Ankary (11 godzin jazdy), Aydın (1,5 godziny), Balıkesir (5 godzin), Bursy (7,5 godziny), Denizli (4 godziny), İzmiru (1,5 godziny), Nazilli (2,5 godziny) i Stambułu (11,5 godziny).

Dolmuszem: z Selçuku i z Söke.

Samochodem: w pobliżu Kuşadası przebiega autostrada İzmir-Aydın. Należy z niej zjechać w okolicach miasteczka Belevi i przez Selçuk dojechać do Kuşadası. Odległość z İzmiru to 101 km, a z Aydın - 60 km.

Kuşadası nocą Kuşadası nocą

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: