Lonely Planet's Guide to Travel Writing

Autor: 

Don George

Wydawnictwo: 

Lonely Planet

Rok wydania: 

2009

Język: 

angielski

Orientacyjna cena książki: 

55 zł

Rodzaj książki: 

przewodnik

Lonely Planet's Guide to Travel WritingZastanawialiście się kiedyś nad karierą pisarską? Wiele osób próbuje łączyć pasję do podróżowania z tworzeniem tekstów o swoich doświadczeniach 'z drogi'. Jednak w jaki sposób można wypłynąć na szerokie wody sławy pisarskiej i czy jest to w ogóle możliwe? Na te pytania odpowiedzi stara się udzielić jeden z nietypowych przewodników wydawnictwa Lonely Planet.

Lonely Planet's Guide to Travel Writing to nieco zaskakująca pozycja znanego i cenionego w podróżniczym wszechświecie australijskiego wydawcy. Zamiast zajmować się opisywaniem kolejnego państwa czy miasta, autor książki - Don George, który jest cenionym pisarzem podróżniczym - stara się przybliżyć czytelnikom tajniki warsztatu twórczego.

Czy z pomocą tej książki można rozwinąć swoją karierę i zacząć zarabiać poważne pieniądze na pisaniu książek, artykułów i reportaży? Brutalna prawda brzmi: nie. Głównym przesłaniem tego przewodnika wydaje się być przekonanie, że osoby posiadające talent i zacięcie podróżnicze poradzą sobie same. Jeżeli im się uda, to ich droga nie będzie usłana różami - wiele miejsca w książce poświęconego jest na wyliczanie negatywnych aspektów tej ścieżki kariery. Należą do nich: niskie zarobki, pogoń za kolejnymi tematami, żmudne szukanie agentów i wydawców, brak życia rodzinnego oraz, co prawdopodobnie jest najgroźniejsze, utrata radości z samego podróżowania.

Czujecie się odstraszeni? Jeżeli nie, to w Lonely Planet's Guide to Travel Writing znajdziecie sporo cennych porad praktycznych. Pierwszy dział książki omawia sztukę dobrego pisarstwa. Omówione są w nim kwestie doboru tematyki, kompozycji opowieści, włączania dialogów oraz unikania powszechnych błędów. Wśród nich najgroźniejszymi są powielane miliony razy kalki słowne (typu 'Stambuł to miasto kontrastów'), stereotypy oraz przyjmowanie perspektywy ciekawej jedynie dla samego autora.

Druga część książki poświęcona jest kwestiom bardziej technicznym: jak i gdzie opublikować swój tekst, jakie narzędzia pracy są przydatne oraz jakiej wysokości zarobków można się spodziewać.

Część trzecia i ostatnia jest zdecydowanie najmniej przydatna czytelnikom spoza anglosaskiego kręgu kulturowego. Są w niej bowiem omówione zasoby, z jakich czerpać może pisarz tworzący w Anglii, Australii i Stanach Zjednoczonych. Długie wyliczenia obejmują wydawców literatury podróżniczej, stowarzyszenia pisarzy oraz dostępne kursy i szkolenia.

Najciekawszą częścią książki są wywiady przeprowadzone zarówno z uznanymi pisarzami, jak i wydawcami oraz agentami. Ciekawy dodatek stanowią również przykłady dobrej literatury podróżniczej.