Mardin

Współrzędne GPS: 37.300274, 40.737305

Region: 

Mardin cieszy się zasłużoną reputacją jednego z najbardziej malowniczych miast w Turcji. Krajobraz tworzony przez labirynt starych domów o ścianach w kolorze miodu jest poprzetykany minaretami, a nad całością góruje antyczna cytadela.

 

Zarys historii miasta

W V wieku n.e. w Mardin osiedlili się chrześcijanie reprezentujący Asyryjski Kościół Wschodu - odłam praktycznie nie znany w Europie. Niejasne pogłoski o tym Kościele dotarły na zachód w postaci legendy o księdzu Janie - władcy zaginionego chrześcijańskiego królestwa na wschodzie.

W 640 roku Mardin zdobyli Arabowie, którzy okupowali miasto aż do 1104 roku. Po nich władali tu Seldżucy, Kurdowie, Mongołowie i Persowie.

Stabilizacja polityczna nastała wraz z opanowaniem pobliskich terenów przez Turków Osmańskich pod wodzą sułtana Selima I zwanego Groźnym w 1517 roku.

Co warto zobaczyć: 

Wielki Meczet (tr. Ulu Cami) - budynek wzniesiony w XII wieku w stylu iracko-seldżuckim.

Muzeum miejskie - zlokalizowane w XIX wiecznej posiadłości. W swoich niewielkich zbiorach ma m.in. asyryjską wazę z VII wieku p.n.e.

Medresa Zinciriye, nazywana również medresą sułtana İsa - z 1385 roku, z ładnymi dziedzińcami oraz ciekawym widokiem na miasto z dachu.

Historyczny budynek poczty z XVII wieku w dawnym karawanseraju.

Łaźnia Emira, której historia sięga czasów rzymskich.

Meczet Şehidiye z XIV wieku, otoczony przez kolumnady, z jednym wysmukłym minaretem.

Wiele innych meczetów, w tym Latifiye, Hatuniye i Melik Mahmut - wszystkie z XIV wieku.

Kościół Czterdziestu Męczenników (tr. Kırklar Kilisesi) z XV wieku, z wejściem zdobionym postaciami męczenników. W niedzielę nadal odbywają się w nim nabożeństwa.

Medresa Kasımiye z XV wieku, z dwiema kopułami i wewnętrznym dziedzińcem otoczonym kolumnadą.

Jak dotrzeć?: 

Samolotem: lotnisko znajduje się 20 km od centrum miasta. Obsługuje loty krajowe, ze Stambułu i Ankary.

Autokarem: istnieją połączenia dalekobieżne m. in. ze Stambułu (21 godzin) oraz Izmiru (20 godzin). Połączenia lokalne obsługują trasy do Diyarbakır (1 godzina), Midyat (1 godzina) i Şanlıurfa (3 godziny).

Odpowiedzi