Meczet Ahmet Gazi w Eski Çine

Współrzędne GPS: 37.539001, 28.065701

Położenie w mieście: 

Położony na terenie wsi Eski Çine meczet Ahmet Gazi, nazywany również Wielkim Meczetem (tr. Ulu Camii) został zbudowany w 1308 roku. Ta data oznacza, że jest to najstarszy zachowany meczet w całej prowincji Aydın.

Meczet Ahmet Gazi w Eski Çine

Meczet został zbudowany w okresie panowania na tym obszarze Azji Mniejszej bejów z rodu Menteş, który za swoją stolicę obrali Milas. Pochodzili oni z plemion Turków Oguzów, a rozwój ich organizacji w zachodniej części Azji Mniejszej związany był ze schyłkiem seldżuckiego sułtanatu Rum.

Meczet Ahmet Gazi w Eski Çine

Meczet Ahmet Gazi jest nie tylko najstarszym, ale również największym meczetem zbudowanym w czasach panowania Menteşoğlu przykrytym kopułą. Bryła budowli zajmuje 400 metrów kwadratowych, a jej ściany mają grubość aż 1,7 metra. Sama kopuła ma 17 metrów średnicy. Niegdyś do meczetu przylegał tzw. drabinkowy minaret, który został niestety zburzony.

Meczet Ahmet Gazi w Eski Çine

Wnętrze meczety utrzymane jest w prostym stylu, z bielonymi ścianami. Największą ozdobą jest zapewne drewniana kazalnica oraz dywany, którymi wyłożono podłogę.

Powiązane artykuły: