Meczet Mahmud Çelebi w Izniku

Współrzędne GPS: 40.428101, 29.719700

Położenie w mieście: 

Meczet Mahmud Çelebi, położony niedaleko Hagia Sophia, to jeden z wielu budynków, które Iznik zawdzięcza wpływowemu rodowi Çandarli. Został zbudowany w 1422 roku na rozkaz wezyra Mahmuda Paszy, który był synem wielkiego wezyra Çandarli Ibrahima Paszy oraz wnukiem Çandarli Halil Hayreddina Paszy. Grobowiec Mahmuda znajduje się tuż przy meczecie noszącym jego imię, na cmentarzu po południowej stronie budynku. Informacje o budowie meczetu zostały upamiętnione w formie ozdobnej inskrypcji nad wejściem do budynku.

Wnętrze kopuły meczetu Mahmud Çelebi
Wnętrze kopuły meczetu Mahmud Çelebi

Konstrukcyjnie meczet Mahmud Çelebi przypomina Zielony Meczet, położony nieco dalej, po wschodniej stronie Izniku. Oba budynki reprezentują styl wczesno-osmański. Meczet składa się z sali modlitewnej oraz z trójarkadowego portyku. Nad środkową częścią portyku znajduje się niewielka kopuła, a po jej bokach umieszczono sklepienia zwierciadlane. Po obu stronach portyku umieszczono rzeźbione marmurowe balustrady, prowadzące do sali modlitewnej. Podczas ostatniej modernizacji meczetu przestrzeń portyku została przeszklona, co umożliwia jej wykorzystanie w zimie.

Sklepienie zwierciadlane nad portykiem meczetu
Sklepienie zwierciadlane nad portykiem meczetu

Sala modlitewna przykryta jest jedną dużą kopułą, która od środka ozdobiona jest motywami geometrycznymi oraz inskrypcjami. Oświetlenie wnętrza sali modlitewnej zapewniają okna, rozmieszczone w dwóch rzędach na ścianach budynku. Dwa dodatkowe okna umieszczono na bębnie stanowiącym podporę kopuły.


Wnętrze meczetu Mahmud Çelebi w Izniku (kliknij, aby powiększyć)

Mihrab wskazujący kierunek Mekki na postać pięciokątnej wnęki, wpisanej w prostokątne ramy. Wnękę zdobi rzeźbione obramowanie z motywem mocarabe przypominającym stalaktyty. Pomiędzy dolnymi i górnymi oknami biegnie wzdłuż ścian szeroki pas z inskrypcjami islamskimi, umieszczonymi na brązowym tle.

Wnętrze meczetu Mahmud Çelebi
Wnętrze meczetu Mahmud Çelebi

Jedyny minaret meczetu Mahmud Çelebi stoi w północno-zachodnim narożniku budynku. Schody wejściowe do minaretu zaczynają się wewnątrz meczetu. Zarówno minaret, jak i cały meczet, zbudowane są przy użyciu metody łączącej cegły i kamień ciosany. Minaret zdobią pasy naprzemiennie ułożonych czerwonych i niebieskich płytek ceramicznych oraz misterny układ cegieł w części podtrzymującej balkonik minaretu.


Meczet Mahmud Çelebi w Izniku (kliknij, aby powiększyć)

Położenie

Meczet Mahmud Çelebi położony jest w centrum Izniku, przy ulicy Atatürk Caddesi, około 100 metrów na południe od iznickiej Hagia Sophii. Idąc dalej na południe ulicą Atatürka, mija się po lewej stronie meczet Halil Hayreddin Paşa, a następnie dociera do bramy Yenişehir, stanowiącej fragment imponujących fortyfikacji miejskich.

Cmentarz z grobowcem Mahmuda Çelebi Paszy
Cmentarz z grobowcem Mahmuda Çelebi Paszy

Powiązane artykuły: