Meczet Sulejmana Wspaniałego w Stambule

Współrzędne GPS: 41.015900, 28.964001

Położenie w mieście: 

Meczet Sulejmana Wspaniałego (tr. Süleymaniye Camii) uważany jest za największe osiągnięcie najsłynniejszego osmańskiego architekta - Sinana. Budowa meczetu trwała zaledwie 7 lat i zakończyła się w 1557 roku. Budynek nosi imię jednego z najpotężniejszych sułtanów, który pochowany został na terenie tego kompleksu sakralnego. Jest drugim co do wielkości, po Sultanahmet Camii, meczetem w Stambule, jednakże mniejszym rozmiarami od Hagia Sophii, która służyła za wzór przy jego budowie i którą miał przewyższyć wspaniałością.

Meczet Sulejmana Wspaniałego
Meczet Sulejmana Wspaniałego

W skład kompleksu meczetowego wchodzą, oprócz samej świątyni, inne budynki zaprojektowane przez Sinana, w tym szkoła teologiczna, łaźnia, karawanseraj, szkoła medyczna i kuchnia dla ubogich.

Widok na zatokę Złoty Róg z okolic meczetu Sulejmana
Widok na zatokę Złoty Róg z okolic meczetu Sulejmana

Meczet Sulejmana położony jest na przestronnym dziedzińcu, który z trzech stron otacza ściana z okratowanymi oknami. Drugi, mniejszy dziedziniec okolony portykami, znajduje się przed meczetem. W narożnikach większego dziedzińca wzniesiono cztery minarety, z których dwa położone bliżej meczetu są wyższe i posiadają po 3 balkoniki, a dwa pozostałe, niższe, mają zaledwie 2 balkoniki. Legenda głosi, że liczba meczetów upamiętniać miała fakt, że Sulejman był czwartym sułtanem panującym nad imperium po zdobyciu Konstantynopola, a liczba balkoników (10) odpowiadała liczbie sułtanów z dynastii osmańskiej.

Dziedziniec wewnętrzny meczetu Sulejmana
Dziedziniec wewnętrzny meczetu Sulejmana

Wielką kopułę meczetu wspierają wewnątrz budowli cztery filary spoczywające na potężnych przyporach, zamaskowanych przez arkadowe galerie. Z kopułą sąsiadują dwie półkopuły i dwa łuki z oknami. Kopuła ma średnicę 26,2 metra, a jej wysokość to 49,5 metra.

Meczet Sulejmana Wspaniałego z zewnątrz
Meczet Sulejmana Wspaniałego z zewnątrz

Wewnętrzna sala modlitwy na kształt prostokąta o bokach długości 70 i 61 metrów. Ścianę wschodnią zdobią witraże będące dziełem artysty o imieniu Sarhoş Ibrahim czyli Ibrahim Pijak. Inskrypcje stworzył natomiast słynny kaligraf osmański Ahmed Karahisarı. Dekorację wnętrza uzupełniają ceramiczne kafle z Izniku, które ozdobiono motywami liści i kwiatów w kolorach niebieskim i czerwonym na białym tle.

Wnętrze meczetu Sulejmana
Wnętrze meczetu Sulejmana

24 kolumny na galeriach otaczających z zewnątrz i od wewnątrz meczet Sulejmana pochodzą najprawdopodobniej z loży cesarzy bizantyjskich, która niegdyś znajdowała się na hipodromie w Konstantynopolu. Mihrab i mimbar wykonano w prostym stylu z białego marmuru.

Wnętrze meczetu Sulejmana - widok na kopułę
Wnętrze meczetu Sulejmana - widok na kopułę

Meczet stoi na specjalnie zaprojektowanych fundamentach, na które składają się napełnione wodą cysterny. Taki projekt miał czynić potężną budowlę odporną na trzęsienia ziemi. Niestety budynek nie uchronił się od częściowego zniszczenia. W 1660 roku został spalony, następnie odbudowany na rozkaz sułtana Mehmeda IV. W 1766 roku, podczas trzęsienia ziemi, zawaliła się część kopuły, a jej odbudowa zniszczyła oryginalne dekoracje zaprojektowane przez Sinana.

Dwukondygnacyjne galerie otaczające dziedziniec meczetu Sulejmana
Dwukondygnacyjne galerie otaczające dziedziniec meczetu Sulejmana

W czasie I wojny światowej na dziedzińcu meczetu przechowywano amunicję, której wybuch wywołał pożar i częściowe zniszczenie budowli. Ostatnie prace renowacyjne zakończono w 1956 roku.

Brama prowadząca do meczetu Sulejmana
Brama prowadząca do meczetu Sulejmana

Na cmentarzu na tyłach meczetu znajdują się grobowce sułtana Sulejmana Wspaniałego i jego żony Roksolany. Mauzoleum sułtańskie, również zaprojektowany przez Sinana, otoczone jest kolumnowym portykiem i przykryte dwiema kopułami. Kopułę wewnętrzną ozdabiają freski w tonacji różu, czerni i złota. W centrum mauzoleum stoi grobowiec sułtana, zwieńczony potężnym białym turbanem. W tym samym wnętrzu pochowano również sułtanów Ahmeda II i Sulejmana II oraz Mihrmah - córkę Sulejmana Wspaniałego. Mauzoleum ukochanej sułtana - Roksolany - mniejsze od sułtańskiego, zostało wzniesione w 1558 roku i bogato ozdobione.

Widok na zatokę Złoty Róg z okolic meczetu Sulejmana
Widok na zatokę Złoty Róg z okolic meczetu Sulejmana

Mauzoleum architekta Sinana sąsiaduje z jego najwspanialszym dziełem, jednakże położone jest poza murami otaczającymi kompleks meczetowy Sulejmana. Artysta spoczął w nim w 1588 roku, gdy zmarł w wieku przeszło 90 lat.

Grobowiec architekta osmańskiego Sinana
Grobowiec architekta osmańskiego Sinana

Autorem wszystkich zdjęć w tym artykule jest nasz użytkownik Pavvka - serdecznie dziękujemy!

Powiązane artykuły: