Meczet Yakup Çelebi w Izniku

Współrzędne GPS: 40.425800, 29.723200

Położenie w mieście: 

Budynek, który obecnie znany jest w Izniku jako meczet Yakup Çelebi, został zbudowany w XIV wieku jako loża bractwa derwiszów. Jej fundatorem był Yakup Çelebi, którego tragiczna śmierć na rozkaz brata, sułtana Bajazyda I, ustanowiła krwawy precedens w historii rodu Osmanów.

Meczet Yakup Çelebi w Izniku

Yakup Çelebi był synem sułtana Murada I. Gdy jego ojciec zginął w bitwie na Kosowym Polu w 1389 roku, władzę nad państwem i tytuł sułtański przyjął natychmiast jego brat Bajazyd. Jednym z pierwszych wydanych przez niego rozkazów było uduszenie Yakupa. Rozkaz ten wynikał z obawy o konflikt dotyczący sukcesji, gdyż Yakup był cenionym wśród żołnierzy przywódcą, odznaczającym się walecznością. W ten sposób Bajazyd zapewnił sobie tron, a jednocześnie zapoczątkował wielowiekową praktykę bratobójstwa. Od tego czasu kolejni sułtani z rodu Osmanów, tuż po objęciu tronu, nakazywali wymordowanie swojego rodzeństwa, co gwarantowało brak sporów sukcesyjnych i wewnętrzny pokój w imperium.

Meczet Yakup Çelebi w Izniku

Ponieważ na budynku meczetu nie umieszczono pamiątkowej inskrypcji, dokładna data jego wzniesienia nie jest znana. Przyjmuje się, że został zbudowany około 1380 roku na rozkaz Yakupa Çelebi. Początkowo budowla służyła jako loża bractwa derwiszów (tzw. zaviye), a w okresie schyłkowym Imperium Osmańskiego działała tu kuchnia dla ubogich czyli imaret.

Meczet Yakup Çelebi w Izniku

W pierwszych latach Republiki Tureckiej budynek służył jako magazyn muzealny. Po przeniesieniu eksponatów do ich obecnej lokalizacji w Nilufer Hatun İmareti, otwartej dla zwiedzających jako placówka muzealna, budowla przeszła gruntowny remont i w 1963 roku została oficjalnie przekształcona w meczet noszący nazwę Yakup Çelebi.

Budowla zbudowana została na planie litery T. Składa się z pięcioarkadowego portyku prowadzącego na centralny dziedziniec. Po trzech stronach dziedzińca znajdują się budynki z pokojami gościnnymi. Pokoje zostały wyposażone w kominki, posiadają również po jednym oknie.

Meczet Yakup Çelebi w Izniku

Portyk jest obecnie przeszklony. Dwie z podpór portyku zostały wzniesione przy użyciu kolumn z okresu bizantyjskiego. Portyk przykrywają sklepienia zwierciadlane, z których środkowe zostało podniesione poprzez umieszczenie na prostokątnym bębnie. Dziedziniec przykryty jest dwiema kopułami. Konstrukcja ścian budowli to naprzemiennie ułożone trzy warstwy cegieł i jedna warstwa ciosanych kamieni.


Meczet Yakup Çelebi w Izniku (kliknij, aby powiększyć)

Tuż przed wejściem do meczetu stoi wsparta na czterech cokołach kopuła, która osłania symboliczny grobowiec Yakupa Çelebi. W rzeczywistości został on pochowany w mauzoleum Murada I, znajdującym się na terenie kompleksu meczetowego Hüdavendigar w Bursie.

Symboliczne mauzoleum Yakupa Çelebi w Izniku

Położenie

Meczet Yakup Çelebi stoi przy ulicy Yakup Caddesi, w południowo-wschodniej części miasta, niedaleko dworca autokarowego.

Powiązane artykuły: