Menemen

Menemen to turecka odpowiedź na swojską jajecznicę, wykorzystująca bogactwo i aromat dostępnych warzyw. Podawany jest jako danie śniadaniowe, oczywiście w towarzystwie białego chleba.

Menemen

Wersja podstawowa to cebula, papryka i pomidory podduszone na maśle, a następnie zalane jajkami i dokładnie rozbełtane na ogniu, aż do tego trudno uchwytnego momentu, gdy jajka będą idealnie ścięte, ale nie zanadto twarde. Menemen doprawia się standardowo solą i pieprzem, ale dopuszczalne jest również dodanie czerwonej sproszkowanej papryki, oregano, pietruszki, tymianku i mięty. Zamiast masła dopuszcza się wykorzystanie oliwy z oliwek.

Wersje rozbudowane, ale nie klasyczne, pozwalają do warzywnej bazy dodać turecką kiełbasę czyli sucuk lub suszoną wołowinę (pastırma).

Odpowiedzi

Menemen

To już drugi wpis na temat Menemen, który czytam w ostatnich dniach. Ale zanim je przeczytałam, to takie śniadanie sobie sprawiłam na niedzielny poranek - bez papryki,ale przyprawione pul biber. Z resztą coś takiego jadałam regularnie w PL gdy moje myśli jeszcze o Turcji nie myślały.

Menemen a sprawa polska

...mnie też zaskoczył fakt, że to taka tradycyjna turecka potrawa. Jajecznicę na dużej ilości pomidorów duszonych na maśle jadało się w moim domu rodzinnym od lat 80-tych. Swoją drogą to właśnie wtedy mój Tato wrócił z wyjazdu służbowego do Turcji ;)