Meryemana

Współrzędne GPS: 37.914001, 27.332399

Położenie w mieście: 

Meryemana (lub Meryem Ana Evi) to po turecku "Dom Marii Matki". Wiele osób wierzy, że pod koniec życia Maria - matka Jezusa przybyła wraz ze świętym Janem do Efezu. Miało mieć to miejsce w latach 37-45 n.e. Tutaj też umarła lub, zgodnie z wierzeniami katolickimi, została wzięta do nieba.

Meryemana

W XIX wieku, niemiecka zakonnica, Catherina Emmerich, miała wizje Marii w Efezie, chociaż sama nigdy nie była w tych okolicach. Na podstawie jej opisów księża z Izmiru odkryli fundamenty starego domostwa na zalesionym stoku Bülbül Daği (Wzgórza Słowików) czyli góry Koressos, nieopodal Efezu. Sam dom został datowany na VI wiek n.e., jednakże niektóre jego fragmenty pochodziły z czasów wcześniejszych, być może nawet z I wieku n.e.

Meryemana

Chociaż miejsce nigdy nie zostało oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki jako dom Marii, wiele gestów ze strony papieży uwiarygodniło jego historię w oczach wiernych. Po pierwsze, papież Leon XIII pobłogosławił Meryemana poprzez swoją pielgrzymkę w 1896 roku. Po drugie, papież Pius XII nadał Meryemana status "Miejsca Świętego" w 1951 roku, który to przywilej potwierdził następnie papież Jan XXIII. W końcu, również papież Paweł VI uznał je "nieoficjalnie", poprzez złożenie wizyty w 1967 roku. Od tego czasu Meryemena stała się miejscem pielgrzymek wiernych. W historii najnowszej Meryemana nie mogło również zabraknąć odwiedzin Jana Pawła II, które miały miejsce w 1979 roku, oraz, całkiem niedawno - w 2006 roku - Benedykta XVI.

Meryemana

Brak jednakże decydujących dowodów historycznych popierających teorię, że to właśnie w Meryemana Maria spędziła ostatnie lata swego życia. Istnieją natomiast pewne przesłanki, które świadczą na korzyść tej teorii. Pierwszą z nich jest udokumentowana obecność w Efezie świętego Jana, któremu Jezus powierzył przed śmiercią swoją matkę pod opiekę. W Selçuku możemy nawet zobaczyć grobowiec świętego Jana oraz jego bazylikę. Drugą przesłanką jest istnienie w Efezie Kościoła Marii - pierwszej w historii świątyni zadedykowanej Marii-Dziewicy. Dodatkowe argumenty wytaczane podczas debaty nad autentycznością miejsca to, po pierwsze, wybór Efezu na miejsce obrad Soboru Efeskiego (III soboru powszechnego) zwołanego w 431 roku w celu rozstrzygnięcia sporu dotyczącego określenia zjednoczenia natury ludzkiej i boskiej w Jezusie Chrystusie oraz tytułu Marii jako Matki Bożej. Po drugie istnieje tradycja, zachowana przez prawosławnych mieszkańców wsi Kirkince, którzy zachowali obyczaj pielgrzymowania do miejsca nazywanego Panaya Kapulu, dla uczczenia dnia Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny.

Meryemana

Obecnie na miejscu znajduje się maleńka kapliczka, w której każdego 15. sierpnia odbywa się uroczysta msza z okazji wniebowstąpienia Marii. Msze są tu również odprawiane co niedzielę, o godzinie 10.30. Zazwyczaj kapliczka jest zatłoczona przez ogromne rzesze turystów, którzy odwiedzają Meryemana przy okazji wizyty w Efezie. Miejsce jest pod opieką zakonu franciszkanów.

Meryemana

Meryemana posiada również znaczenie dla muzułmanów, dla których Maria była matką jednego z wielkich proroków islamu, nazywanego İsa Peygamber. Poniżej kaplicy znajduje się ściana pokryta wstążeczkami z materiału, papieru lub plastiku, które muzułmanie zawiązują przy okazji wypowiadania jakiegoś życzenia (czyli tzw. Ściana Życzeń).

Meryemana

Dojazd

Do Meryemana nie można dostać się środkami komunikacji publicznej. Jeżeli nie podróżujemy z wycieczką zorganizowaną, pozostaje nam wynajęcie samochodu, wzięcie taksówki lub dość długi spacer (7 kilometrów od północnej bramy Efezu lub 5,5 kilometra od bramy południowej).

Wstęp na teren Meryemana jest płatny, zapłacimy również za możliwość wjazdu samochodem oraz za parking.

Wszystkie zdjęcia ilustrujące wpis wykonał © Joe Schmermund.

Meryemana

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: 

Odpowiedzi

korekta historyczna

III Sobór Powszechny został zwołany do Efezu w roku 431 A.D. w celu rozstrzygnięcia sporu dotyczącego określenia zjednoczenia natury ludzkiej i boskiej w Jezusie Chrystusie oraz tytułu Marii jako Matki Bożej. Był to więc tzw. Sobór efeski, a nie konstantynopolitański...(zob.: http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3977027)

Korekta

Dziękuję za korektę, już naniosłam poprawki.

Byłem tam z rodziną w czasach

Byłem tam z rodziną w czasach gdy trwała budowa elektrowni Yatagan. Posiadam dużo zdjęc z tego okresu, ale to miejsce wywarło na nas ogromne wrażenie. Turyści z całego świata - Japończycy nalewający z namaszczeniem wodę ze źródełka w maleńkie buteleczki i polskie tarcze szkolne wiszące wewnątrz na tablicy pamiątkowej...

Śladami stóp NMP

Absolutnie Święte Miejsce.!!!!!!!!!!!!! Dumny jestem że tam byłem i tam się modliłem..... Miro5405.