Metro

W największych miastach Turcji, czyli w Istanbule i w Ankarze, dogodnym sposobem podróżowania jest kolej podziemna.

W Istanbule system kolei podziemnej jest bardzo rozbudowany, i ciągle rozbudowywany. Obecnie nadal trwają prace nad ogromnym projektem komunikacyjnym Marmaray.

Linie metra są dobrze zintegrowane z połączeniami autobusowymi, promowymi i tramwajowymi. Obowiązuje w nich również ten sam sposób płatności - żetonem lub Akbilem.

Żeton to metalowy krążek jednorazowego użytku, który można kupić w wielu punktach w całym mieście, zwłaszcza przy przystankach metra czy tramwaju. Należy go wrzucić w specjalny otwór, co otworzy nam bramkę, umożliwiającą z kolei wejście na peron. Koszt jednego żetonu wynosił w 2008 roku 1,4 liry tureckiej.

Natomiast Akbil to rodzaj elektronicznego klucza, którego używamy przykładając go do czytnika umieszczonego w bramce wejściowej lub w samym autobusie. Jest z niego wówczas automatycznie odliczana należna za przejazd kwota. Akbil można kupić i doładować w wyznaczonych do tego punktach.

Metro w Istanbule kursuje bardzo często, zazwyczaj co 5 minut, od około godziny 6 rano do północy. Jest świetną alternatywą dla zakorkowanych ulic ogromnego miasta.

W Ankarze istnieją w chwili obecnej dwie linie metra, które krzyżują się na stacji Kızılay. Ceny jednorazowych biletów oraz godziny, w których metro kursuje są zbliżone do tych w Istanbule.

Przeczytaj więcej o różnych środkach komunikacji w Turcji.

Odpowiedzi

Metro w Ankarze

Merto w Ankarze Przejazd jest możliwy po zakupieniu papierowej karty magnietycznej bilet ulgowy: 2,30 TL - 2 przejazdy 11 TL - 10 przejazdów dodatkowo kupując bilet na 10 przejazdów możemy w czasie 45 minut od skasowania przesiąść się na drugą linię metra lub na autobus miejski EGO ( obowiązuje tylko w autobusach posiadających kasowniki, w innym przypadku płacimy kasjerowi przy stoliczku w autobusie)