Milion w Stambule

Współrzędne GPS: 41.007999, 28.978100

Położenie w mieście: 

Milion to kamienna konstrukcja, usytuowana w dystrykcie Eminönü w Stambule, nieopodal Cysterny Bazylikowej. W czasach bizantyjskich stanowił centralny punkt miasta Konstantynopol, od którego mierzone były odległości do najważniejszych miast Cesarstwa Bizantyjskiego. W ten sposób wyznaczony został punkt centralny imperium.

Milion w Stambule

Gdy cesarz rzymski Konstantyn I w początkach IV wieku n.e. przebudował Bizancjum i uczynił je nową stolicą Imperium Rzymskiego, powielił wiele cech charakterystycznych starej stolicy - Rzymu. Pośród nich znalazł się Milion, odpowiednik rzymskiego Milliarium Aureum.

Była to budowla w kształcie tetrapylonu - czyli podwójnego łuku triumfalnego podtrzymującego kopułę. Jako lokalizację Miliona wybrano wschodni brzeg Augustaionu (Augustaeum), ważnego placu o charakterze ceremonialnym, z grubsza odpowiadającemu obecnemu Placowi Hagia Sophia (Aya Sofya Meydanı).

Milion w Stambule wieczorową porą

Początkowo Milion ozdobiony był posągami samego Konstantyna oraz jego matki Heleny, ale poprzez wieki kolejni władcy dodawali do niego kolejne elementy: zegar słoneczny, posągi, malowidła i płaskorzeźby.

W XIII wieku Milion, jak i całe Augustaeum, stał się własnością kościoła Hagia Sophia. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków Osmańskich w 1453 roku budowla pozostała nietknięta aż do końca XV wieku, ale znikła z krajobrazu miasta gdzieś w początkach XVI wieku, Najprawdopodobniej jej zniknięcie spowodowane było pracami budowlanymi mającymi na celu przedłużenie pobliskiego akweduktu oraz wzniesienie wieży wodnej.

Przez przeszło 500 lat Milion pozostawał ukryty przed ludzkim wzrokiem, aż w latach 1967-1968, po przeprowadzeniu gruntownych studiów teoretycznych, archeologowie wykopali jego fundamenty oraz jeden z filarów. Obecnie można podziwiać Milion chociażby zmierzając do Cysterny Bazylikowej.

Milion w Stambule w słoneczny dzień

Powiązane artykuły: