Most Hüdavendigar

Współrzędne GPS: 39.498875, 26.332813

Położenie w mieście: 

Przyjeżdżając do Assos/Behramkale z kierunku północnego czyli z Ayvacıku, tuż przed dotarciem do celu podróży warto zwrócić uwagę na zabytkowy most, położony po lewej stronie drogi.

Most Hüdavendigar w Assos

Most Hüdavendigar został zbudowany w XIV wieku nad potokiem Tuzla czyli wspominaną w Iliadzie rzeką Satnoeis. Cztery łuki, na których oparta jest konstrukcja mostu są oryginalne, ale pozostałe elementy mostu pochodzą z czasów późniejszych i są wynikiem prac renowacyjnych.

Most Hüdavendigar w Assos - widok na potok Tuzla

Nazwa mostu pochodzi od przydomka, jaki nadano sułtanowi osmańskiemu Muradowi I, który rządził w latach 1361- 1389. Słowo Hüdavendigar wywodzi się z języka perskiego i oznacza 'Podobnego Bogu'. Taki przydomek świadczy o ogromnej potędze władcy, którego tak nazywano.

Most Hüdavendigar w Assos

Czym Murad I zasłużył sobie na ten przydomek? Po pierwsze przeniósł stolicę państwa do Edirne, a stamtąd poprowadził armię na podbój Bałkanów i zmusił cesarza bizantyjskiego do płacenia mu daniny. Po drugie, był pierwszym władcą z rodu Osmanów, który przyjął tytuł sułtana. Po trzecie, to Murad I zorganizował słynny korpus janczarów oraz wprowadził w życie metodę naboru w jego szeregi (tzw. devşirme). Po czwarte, stworzył system rządów, w którym znaczną rolę odgrywał tzw. Divan, na czele którego stał wielki wezyr. Po piąte, w czasach rządów Murada I wprowadzono system nadawania ziemi w postaci tzw. timarów dla osób pełniących służbę wojskową. Po szóste, to Murad I wprowadził podział imperium na dwie prowincje: Anatolię i Rumelię.

Most Hüdavendigar w Assos

W Behramkale, oprócz mostu Hüdavendigar, znajduje się również meczet o tej samej nazwie - zbudowany w tym samym czasie.

Obecnie most Hüdavendigar jest zamknięty dla ruchu samochodowego, który odbywa się po nowoczesnym moście położonym nieco na zachód. Z tego nowego mostu jest doskonały widok na most zabytkowy. Osoby chętne mogą przespacerować się po moście Hüdavendigar - jest otwarty dla pieszych.

Most Hüdavendigar w Assos

Przeczytajcie również o samym Assos.