Rzeka Köprüçay czyli antyczny Eurymedon przyciąga co roku mnóstwo turystów, którzy urozmaicają sobie pobyt w hotelu na Riwierze Tureckiej wykupując tzw. rafting po górskiej rzece. Tymczasem nad Eurymedonem można znaleźć również miejsca atrakcyjne dla miłośników historii - w tym położone nad rzeką wspaniale zachowane antyczne miasto Aspendos. Jeżeli wybierzecie się w poszukiwaniu historycznych ciekawostek nad Eurymedonem, to koniecznie zatrzymajcie się przy zabytkowym moście w jego dolnym biegu. Został on zbudowany w okresie rzymskim i gruntownie przebudowany przez Seldżuków w XIII wieku, a obecnie stanowi ciekawą ilustrację twórczego wykorzystania dziedzictwa starożytnego w późniejszych dziejach regionu.
Dokładna data powstania rzymskiego mostu nad Eurymedonem nie jest znana. Ponieważ do budowy mostu zostały wykorzystane fragmenty akweduktu z Aspendos, który został zniszczony przez trzęsienie ziemi w 363 roku n.e., przyjmuje się, że most wzniesiono pod koniec IV wieku n.e. Jest jednak prawdopodobne, że most w tym miejscu istniał już wcześniej, a po jego zawaleniu podczas wspominanego trzęsienia ziemi, odbudowano go z użyciem kamieni pozyskanych z akweduktu.
Wygląd tego rzymskiego mostu został przez naukowców odtworzony cyfrowo, na podstawie jego zachowanych fragmentów, wykorzystanych w późniejszym moście seldżuckim oraz fragmentów budowli wydobytych z dna rzeki. Udało się ustalić, że most przekraczał rzekę pod kątem prostym i miał całkowitą długość blisko 260 metrów. Opierał się na dziewięciu półkolistych łukach, a na obu brzegach znajdowały się rampy ułatwiające wjazd na most. Szerokość tego mostu wynosiła 9,5 metra, a budowla wznosiła się o przeszło 4 metry wyżej nad lustrem wody niż konstrukcja późniejsza.
Gdy na początku XIII wieku region Pamfilii zajęli Seldżucy, przeprawa przez Eurymedon znowu nie była możliwa suchą nogą - rzymski most uległ zniszczeniu w wyniku kolejnego trzęsienia ziemi. Sułtan Alaeddin Keykubat nakazał skonstruowanie nowego mostu, a jego budowniczy wykorzystali pozostałości dawnej rzymskiej struktury. Okazało się jednak, że niektóre z rzymskich filarów zostały przesunięte przez strumień rzeczny. W rezultacie, nowy seldżucki most, który się na tych filarach opiera, uzyskał nieoczekiwany, zygzakowaty kształt.
Seldżucki most, który po dziś dzień stoi nad rzeką Köprüçay, jest budowlą znacznie skromniejszą niż jego rzymski poprzednik. Wystarczy wspomnieć, że jest o połowę węższy i znacznie krótszy, a wspiera się na siedmiu łukach. Jeżeli przypatrzeć się uważnie materiałowi budowlanemu, to wśród kamiennych bloków można wypatrzeć elementy dawnego akweduktu. Prowadzone w latach 90-tych XX wieku prace restauracyjne odsłoniły kamienne inskrypcje na budowli - zarówno w języku greckim, jak i po arabsku. W 2013 roku most przeszedł kolejną renowację.
Dojazd
Seldżucki most nad Eurymedonem położony jest w pobliżu prowadzącej wybrzeżem śródziemnomorskim trasy D400 z Antalyi do Alanyi. Od drogi tej dzieli go odległość zaledwie 600 metrów.
Transportem publicznym: dowolnym dolmuszem, minibusem lub autokarem jadącym do Antalyi z Alanyi lub Manavgatu. Trzeba poprosić kierowcę o zatrzymanie się na skrzyżowaniu z drogą do Aspendos i podejść ostatni odcinek na piechotę.
Samochodem: most położony jest 90 km na zachód od Alanyi, 30 km na zachód od Side i 45 km na wschód od Antalyi. Właściwy zjazd w kierunku mostu z trasy D400 to jednocześnie kierunek na antyczne Aspendos.
Wycieczkę do tego mostu warto połączyć ze zwiedzaniem Aspendos, a na miłośników zabytkowych mostów czeka jeszcze drugi most nad Eurymedonem - oddalony o 43 kilometry i leżący na drodze do kolejnego antycznego miasta czyli Selge.
Powiązane artykuły:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz