Muzeum 19. Dywizji w Bigali Köyü

Współrzędne GPS: 40.236244, 26.359978

Położenie w mieście: 

Podczas walk toczonych podczas I wojny światowej o opanowanie półwyspu Gallipoli, a jednocześnie o otwarcie siłom alianckim drogi do Stambułu, wielkie znaczenie miała 19. Dywizja dowodzona przez Mustafę Kemala, późniejszego Atatürka. Centrum dowodzenia dywizją znajdowało się w maleńkiej wiosce nazywanej Bigali Köyü.

Budynek Muzeum

Więcej informacji o krwawych walkach, które stoczono podczas I wojny światowej znajdziecie w artykule o bitwie o Gallipoli.


Obecnie w Bigali Köyü znajdują się dwie placówki muzealne. Jedną z nich jest Dom Atatürka, a drugą - Muzeum 19. Dywizji.

Przeczytajcie więcej o Domu Atatürka w Bigali Köyü.


Ekspozycja w Muzeum 19. Dywizji jest niewielka, ale całkiem interesująca. Składają się na nią po pierwsze odtworzone przy użyciu manekinów ubranych w stroje z epoki sceny: pożegnania z rodziną żołnierza wyruszającego na front oraz wnętrza szpitala polowego.

Scena pożegnania

Dalej mieszczą się gabloty z listami pisanymi z frontu oraz dokumentami związanymi z prowadzonymi działaniami wojennymi.

Gabloty z dokumentami

W kolejnych gablotach znajduje się broń oraz amunicja używana podczas I wojny światowej, jak również przedmioty codziennego użytku, w tym łyżki, widelce i menażki. Nie brakuje również informacji o pożywieniu żołnierskim, którego podstawą były dania z fasoli.

Sztućce żołnierzy

W całym muzeum znajduje się sporo tablic informacyjnych oraz reprodukcji zdjęć z minionych czasów walki. Niestety brakuje informacji w języku angielskim - wszystkie teksty są wyłącznie po turecku, co znacznie utrudnia pełne zrozumienie znaczenia ekspozycji.

Gablota z bronią

Informacje praktyczne:

Muzeum mieści się w niewielkim domu położonym przy centralnym placu wioski. Wstęp do niego jest płatny. Cena normalnego biletu wstępu wynosi 2 TL, a zniżkowego (dla uczniów i studentów) - 1 TL. W muzeum można robić zdjęcia.

Przeczytajcie więcej o wiosce Bigali.