Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Bolu

Współrzędne GPS: 40.733490, 31.606878

Położenie w mieście: 

Muzeum w Bolu jest obiektem klasy lokalnej, co oznacza, że nie można się po nim spodziewać eksponatów o takim znaczeniu historycznym, jakie oglądać można przykładowo w Ankarze czy w Istanbule. Jednakże, w swojej lidze, oceniamy je bardzo wysoko: za atrakcyjne położenie, ciekawą prezentację znalezisk, przestronne wnętrza oraz darmowy wstęp.

Budynek i ogród muzeum w Bolu Budynek i ogród muzeum w Bolu

Budowa muzeum rozpoczęła się w 1975 roku, a dla zwiedzających otwarto je w 1981 roku. W wyniku trzęsienia ziemi w 1999 roku muzeum zostało uszkodzone i do 2006 roku przechodziło remont.

Kapitel kolumny korynckiej z II/III wieku n.e. Kapitel kolumny korynckiej z II/III wieku n.e.

Muzeum podzielone jest na dwie sekcje: archeologiczną oraz etnograficzną. Ponadto część znalezisk wystawiona jest w ogrodzie otaczającym muzeum. W sumie w zasobach muzeum znajduje się około 16 tysięcy eksponatów.

Posąg nimfy z okresu rzymskiego Posąg nimfy z okresu rzymskiego

Sekcja archeologiczna:

Muzeum prezentuje znaleziska archeologiczne z samego Bolu i jego okolic, w tym odkryte podczas budowy dróg. Eksponaty pochodzą z czasów neolitycznych, epoki brązu, królestwa Urartu, Frygii i Lidii, jak również z epoki hellenistycznej, rzymskiej i bizantyjskiej. Z najstarszych znalezisk warto zwrócić uwagę na posążek Kybele z I tysiąclecia p.n.e.

Posąg Kybele z I tysiąclecia p.n.e. Posąg Kybele z I tysiąclecia p.n.e.

Ilościowo przeważają znaleziska z czasów greckich (w tym naczynia i posążki) oraz rzymskich (posągi, kolumny, stele, obiekty szklane i biżuteria). Szczególnie godne uwagi są posągi Asklepiosa i Hygieji oraz głowa Zeusa Brontona.

Kamienny posąg Hygieji z epoki rzymskiej Rzymski posąg Hygieji

Ciekawie prezentują się również zbiory monet, od czasów greckich (VII wiek p.n.e.) do osmańskich, aż po XX wiek, w tym imponujący tzw. 'skarb z Mudurnu'.

Kolekcja monet osmańskich, w tym tzw. 'skarb z Mudurnu' Kolekcja monet osmańskich, w tym tzw. 'skarb z Mudurnu'

Sekcja etnograficzna:

Zbiory w niej przedstawione pochodzą z XIX wieku oraz z I połowy XX wieku. Wśród nich uwagę zwracają piękne przykłady sztuki haftu i szydełkowania z regionu Mudurnu.

Sztuka haftu z okolic Mudurnu Sztuka haftu z okolic Mudurnu

W muzeum odtworzono również kilka pomieszczeń z tradycyjnego domu osmańskiego, w tym kuchnię z wyposażeniem oraz salon. Inna ekspozycja przedstawia scenę 'noc henny', rozgrywającą się przed ślubem muzułmańskim.

Scena przedstawiająca 'noc henny' w Bolu Scena przedstawiająca 'noc henny' w Bolu

Pozostałe gabloty zawierają kolekcję broni, akcesoriów używanych przez kobiety i mężczyzn, takich jak fajka wodna oraz tradycyjne stroje i obuwie.

Fajka wodna czyli nargile Fajka wodna czyli nargile

Informacje praktyczne:

Muzeum położone jest w centrum miasta, na terenie większego kompleksu kulturalnego u zbiegu ulic Stadyum, İsmet Paşa oraz Şehit Ahmet Yümnioğlu.

Sarkofagi w ogrodzie muzeum w Bolu Sarkofagi w ogrodzie muzeum w Bolu

Czynne jest codziennie za wyjątkiem poniedziałków, w godzinach od 8:00 do 12:00 oraz od 13:00 do 17:00. Wstęp, jak już wspominaliśmy, jest bezpłatny. Na terenie muzeum można robić zdjęcia, nie wolno jednak używać lampy błyskowej.

Pięknie zdobiony Koran

Pięknie zdobiony Koran

Przeczytaj więcej o mieście Bolu.