Muzeum Archeologiczne w Hierapolis

Współrzędne GPS: 37.925201, 29.124100

Położenie w mieście: 

Świetnie zachowany budynek łaźni miejskich jest jedną z pierwszych budowli, na jakie napotyka się wchodząc na teren Hierapolis od strony trawertynowych tarasów Pamukkale. Wiele osób mija go obojętnie, zmierzając prosto do słynnego Basenu Kleopatry lub dalej, do wspaniałego teatru i innych budowli antycznego miasta. Tymczasem wizyta w mieszczącym się w antycznych łaźniach Muzeum Archeologicznym stanowi wspaniałe wprowadzenie do poznania historii tych obszarów. W przypadku, gdy zaczęliście zwiedzanie od przejścia przez teren nekropolii lub od strony wschodniej, to przed opuszczeniem terenu Hierapolis i przejściem przez wapienne baseny Pamukkale można zajrzeć do tej placówki w formie podsumowania wizyty na obszarze antycznego uzdrowiska.

Sarkofag w Muzeum Archeologicznym w Hierapolis

Historia placówki

Budynek łaźni miejskich w Hierapolis został gruntownie odrestaurowany w latach 70-tych XX wieku. Początkowo służył archeologom jako pomieszczenie magazynowe do przechowywania znalezisk z terenu samego Hierapolis oraz innych okolicznych stanowisk.

W 1984 roku otwarto w nim Muzeum Archeologiczne, którego celem jest przybliżenie turystom, licznie odwiedzającym Pamukkale, dawne dzieje tego miejsca. Z czasem kolekcja rozrastała się, a budowla wymagała kolejnego remontu, który przeprowadzono w latach 1999-2000. W obecnym kształcie placówka działa od 24 kwietnia 2000 roku.

Dawne łaźnie rzymskie, a obecnie - siedziba Muzeum Archeologicznego w Hierapolis

Ekspozycje muzealne

Ekspozycje muzealne znajdują się w trzech salach oraz w ogrodzie, w którym wystawiono głównie wielkogabarytowe przedmioty kamienne - sarkofagi, kapitele kolumn oraz kilka rzeźb. W muzeum zgromadzono eksponaty z obszaru Hierapolis oraz wielu innych stanowisk archeologicznych, w tym z Laodykei, Colossae, Tripolis, Attudy oraz pozostałych antycznych miast położonych w dolinie rzeki Çürüksu, znanej w starożytności jako Lycos. Duża sekcja poświęcona została znaleziskom z kopca Beycesultan, ukazując piękne okazy przedmiotów z epoki brązu. Ponadto z muzeum można obejrzeć kilka znalezisk ze stanowisk położonych na terenach historycznej Karii, Pizydii oraz Lidii.

Znaleziska z Beycesultan z późnej epoki brązu

Sala Grobowców i Posągów

W tej sali wystawione są znaleziska z Hierapolis i Laodykei, w tym - sarkofagi, posągi, nagrobki i inskrypcje. Wśród rzeźb uwagę przyciągają te przedstawiające bóstwa greckie - Tyche, Dionizosa, Pana, Asklepionsa oraz Demeter. Zostały one wykonane w czasach rzymskich, ale według najlepszych tradycji hellenistycznych.

Oglądając sarkofagi warto przyjrzeć się dokładniej temu, w którym pochowany był człowiek o imieniu Arhom. Jest to sarkofag należący do typu Sidemara, zwanego tak ze względu na to, że pierwszy okaz w tym stylu znaleziono na terenie antycznego miasta o tej nazwie, położonego w obecnej prowincji Konya.

Sala z ekspozycją sarkofagów w Muzeum Archeologicznym w Hierapolis

Sala Małych Eksponatów

Jak sama nazwa wskazuje w tym pomieszczeniu zgromadzono drobne znaleziska, uporządkowane chronologicznie. Najstarsze z nich mają aż 4000 tysiące lat. Eksponaty pochodzą z wielu stanowisk w pobliżu Denizli. W gablotach umieszczono małe figurki, ceramikę, pieczęcie i narzędzia kamienne. Z okresu frygijskiego, hellenistycznego, rzymskiego i bizantyjskiego pochodzą naczynia szklane, biżuteria oraz lampy gliniane. Ważne miejsce zajmują kolekcje złotych, srebrnych i brązowych monet, również przedstawione od najstarszych do najnowszych.

Kolekcja monet w Muzeum Archeologicznym w Hierapolis

Sala Teatru

Specjalne pomieszczenie zostało w muzeum przeznaczone na elementy architektoniczne i dekoracyjne z teatru w Hierapolis. Podczas prac renowacyjnych niektóre oryginalne fragmenty tej budowli zostały zastąpione kopiami, a oryginały umieszczono w muzeum. Wśród nich wyróżniają się reliefy ukazujące greckich bogów, w tym - Apollina, Artemidę i Dionizosa.

Fryz z teatru w Hierapolis

Na innych płaskorzeźbach przedstawiona została koronacja cesarza Septymiusza Sewera - na tej podstawie dokonano datowania budowy teatru na panowanie tego władcy rzymskiego. Są też reliefy ze scenami mitologicznymi, ilustrujące między innymi uprowadzenie Persefony przez boga podziemi - Hadesa.

Informacje praktyczne

Muzeum Archeologiczne znajduje się na terenie antycznego miasta Hierapolis, w pobliżu słynnych białych tarasów Pamukkale. Wstęp do placówki jest dodatkowo płatny (5 TL od osoby), ale jest to opłata w raczej symbolicznej wysokości w porównaniu z biletem wstępu na teren kompleksu Pamukkale-Hierapolis (25 TL) oraz z kosztem kąpieli w Antycznym Basenie (32 TL). Muzeum Archeologiczne w Hierapolis jest czynne codziennie, od 8:00 do 17:00.

Sarkofag w Muzeum Archeologicznym w Hierapolis

Powiązane artykuły: