Muzeum Ertuğrula Gazi w Söğüt

Współrzędne GPS: 40.015099, 30.181700

Położenie w mieście: 

W naszych podróżach chętnie odwiedzamy lokalne placówki muzealne, które często kryją w sobie ciekawe kolekcje eksponatów pochodzących z niewielkiego obszaru. Są to zwykle muzea małe, rzadko odwiedzane przez turystów, a co więcej - zazwyczaj wstęp do nich jest darmowy. Muzeum Ertuğrula Gazi w Söğüt jest najprawdopodobniej najmniejszą z odwiedzonych przez nas placówek, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę ilość zgromadzonych w nim przedmiotów.

Muzeum Ertuğrula Gazi w Söğüt

Największą atrakcją tego muzeum jest zapewne jest lokalizacja: w pięknie odrestaurowanym, dwukondygnacyjnym drewnianym domostwie, które niegdyś służyło jako szpital miejski. Po pożarze w 1990 roku budynek został całkowicie odrestaurowany i od 2001 roku służy lokalnej społeczności jako muzeum etnograficzne imienia Ertuğrula Gazi.

Tradycyjne ubiory

W swoich zbiorach zawiera eksponaty etnograficzne, w tym tradycyjne ubiory oraz dziergane na szydełku torebki i portmonetki. Dodatkowo w gablotach wystawione są inne przedmioty codziennego użytku z okresu osmańskiego, w tym ceramika, wagi i narzędzia drewniane.

Szydełkowane sakiewki

Całość uzupełnia kolekcja broni, siodeł i sakw oraz dywanów i kilimów. Odtworzono tu także wnętrze pokoju w stylu osmańskim.

Pokój w stylu osmańskim

Na podwórzu i w ogrodzie należącym do muzeum wystawiono skromne znaleziska archeologiczne, pochodzące z czasów przed podbojem terenów Söğüt przez Turków. Uwagę przykuwa ładnie zachowany fragment mozaiki oraz kilka steli nagrobnych z okresu rzymskiego i bizantyjskiego.

Stele nagrobne w ogrodzie muzealnym

Informacje praktyczne

Muzeum jest czynne codziennie za wyjątkiem poniedziałków, w godzinach: od 8:00 do 12:00 oraz od 13:00 do 17:00. Wstęp do muzeum jest darmowy. Niestety opisy eksponatów są bardzo lakoniczne i jedynie częściowo przetłumaczone na język angielski.

Ceramika z okresu osmańskiego

Adres placówki to: Ertuğrul Gazi Cad., Kayhan Mahallesi, Söğüt, a telefon kontaktowy: 090 228 361 30 27.

Budynek Muzeum Ertuğrula Gazi w Söğüt

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: