Muzeum Historii Miasta w Safranbolu

Współrzędne GPS: 41.249535, 32.682743

Położenie w mieście: 

Nad Safranbolu góruje wzgórze zamkowe, nazywane tak z powodu twierdzy, która w dawnych czasach strzegła bezpieczeństwa mieszkańców. W początkach XX wieku fortyfikacje zostały jednak wyburzone, a na ich miejscu powstał budynek rządowy, obecnie nazywany "starym" (tr. Eski Hükümet Konağı). Ów gmach, zbudowany w latach 1904 -1906 na rozkaz i z finansowym wsparciem gubernatora prowincji Kastamonu Ahmeta Enisa Paszy, jest konstrukcją kamienną o powierzchni 800 metrów kwadratowych. Posiada dwie kondygnacje nadziemne oraz piwnice.

Tradycyjne naczynia osmańskie Tradycyjne naczynia osmańskie

W styczniu 1976 roku pożar częściowo zniszczył gmach, pochłaniając między innymi jego dach. Przez wiele lat budynek znajdował się w opłakanym stanie, aż wreszcie w 2000 roku tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki wyłożyło środki na jego remont. Po zakończeniu prac renowacyjnych w 2006 roku otwarło swe podwoje Muzeum Historii Miasta (Kent Tarıhı Müzesi).

Budynek Muzeum Historii Miasta

Budynek Muzeum Historii Miasta

Część nadziemna muzeum zawiera ekspozycje poświęcone historii Safranbolu, w tym mapy i plany, zdjęcia satelitarne i zwykłe, publikacje i przedruki artykułów o mieście. Uwagę zwracają elementy wystawy wyjaśniające tajniki budowy domów - wystawiona jest przykładowo suszona na słońcu cegła.

Znajduje się tu również skromna wystawa archeologiczna, z monetami z czasów rzymskich i późniejszych.

Monety rzymskie i bizantyjskie Monety rzymskie i bizantyjskie

Wystawa etnograficzna składa się z naczyń, drewnianych skrzyń oraz tradycyjnych ubiorów z epoki osmańskiej.

Część ekspozycji etnograficznej Część ekspozycji etnograficznej

Odtworzono również gabinet gubernatora dystryktu.

Gabinet gubernatora Gabinet gubernatora

Dodatkowo odbywają się wystawy tymczasowe, w sierpniu 2011 roku była to ekspozycja współczesnego malarstwa.

Wystawa malarstwa współczesnego Wystawa malarstwa współczesnego

Znacznie bardziej atrakcyjna wydaje się część podziemna ekspozycji. W piwnicy odtworzono wygląd warsztatów rzemieślniczych i punktów usługowych z czasów świetności miasta. Można tam zajrzeć do apteki, piekarni i kuźni.

Odtworzone wnętrze apteki Odtworzone wnętrze apteki

Ciekawie przedstawiona jest również praca handlarza kawą oraz wyrobami miedzianymi. Całość uzupełnia wnętrze sklepu z przyprawami i zakładu szewskiego.

Warsztat szewski Warsztat szewski

Usytuowana na tyłach muzeum Wieża Zegarowa została zbudowana na polecenie wielkiego wezyra İzzeta Mehmeta w 1797 roku. Gdy zgromadzi się kilku zwiedzających pracownik muzeum wykonuje demonstrację działania mechanizmu zegarowego i udziela wyjaśnień, niestety po turecku...

Informacje praktyczne:

Muzeum mieści się przy ulicy Çeşme Mahallesi Hükümet Sokak, w południowo-zachodniej części miasta, można do niego dotrzeć na piechotę z centralnego placu Safranbolu - Kazdağlıoğulu Meydanı. Ostatni odcinek spaceru wiedzie dość stromo pod górę, na wzgórze zamkowe.

Przed wejściem do muzeum - tablica informacyjna UNESCO Przed wejściem do muzeum - tablica informacyjna UNESCO

Zwiedzanie muzeum rozpoczyna się od odwiedzin w części nadziemnej, tam też znajduje się kasa biletowa. Następnie należy wyjść na zewnątrz budynku i przejść do ekspozycji w piwnicy. Z uwagi na delikatne podłogi muzeum zwiedza się w jednorazowych nakładkach na obuwie, które są dostępne dla gości w cenie biletu. Przydają się one zarówno w części nadziemnej, jak i podziemnej.

Bilet wstępu do muzeum kosztował w 2011 roku 3 TL. Wejście na Wieżę Zegarową jest dodatkowo płatne - również 3 TL. Muzeum jest czynne codziennie za wyjątkiem poniedziałków. Godziny otwarcia to 9:00 - 18:00.

Wnętrze muzeum Wnętrze muzeum

Przeczytaj więcej o mieście Safranbolu.