Muzeum w Çorum

Współrzędne GPS: 40.541000, 34.951199

Położenie w mieście: 

Muzeum w Çorum to szeroko reklamowana w całej prowincji placówka, mogąca poszczycić się bardzo ciekawymi eksponatami z czasów hetyckich i nie tylko. Większość znalezisk ze stanowisk w Alacahöyük, Eskiyapar, Hüseyindede, Kussara, Alishar Hüyük oraz Sapinuwa jest wystawionych właśnie w tym muzeum.

Ryton hetycki z Muzeum w Çorum Ryton hetycki z Muzeum w Çorum

Muzeum rozpoczęło działalność w 1968 roku, a z powodu gwałtownie przyrastającej ilości znalezisk musiało przenieść się z pierwotnej lokalizacji do większego budynku. Wybór padł na zbudowany w 1914 roku gmach szpitala, który służył również jako szkoła. Budynek został uszkodzony przez pożar w 1988 roku, a po gruntownym remoncie w 2003 roku otwarto w nim muzeum.

Budynek Muzeum w Çorum Budynek Muzeum w Çorum

Budynek muzeum jest dwupiętrowy, a w jego piwnicach znajduje się sekcja etnograficzna oraz warsztaty i magazyn. Sekcja archeologiczna mieści się na dwóch piętrach oraz dwóch półpiętrach. Przed muzeum znajduje się spory dziedziniec, gdzie wystawiono nagrobki z czasów osmańskich oraz większe urny.

Fontanna hetycka w ogrodzie Muzeum w Çorum Fontanna hetycka w ogrodzie Muzeum w Çorum

Na pierwszym piętrze można zobaczyć znaleziska z Alacahöyük, Kussara oraz Büyük Güllüce, pochodzące z epoki miedzi (5500 - 3000 r. p.n.e.) oraz zdobienia, dyski słoneczne, broń oraz ceramikę hatycką z Alacahöyük, ze wczesnej epoki brązu (3000 - 2000 r. p.n.e).

Dyski słoneczne ze wczesnej epoki brązu w Muzeum w Çorum Dyski słoneczne ze wczesnej epoki brązu w Muzeum w Çorum

Przedstawione są tu również rekonstrukcja grobu książęcego z Alacahöyük i miniaturowy model hetyckiej stolicy w Hattuşaş. Na dodatek w gablotach znajdują się stele z hieroglifami, miecz należący do hetyckiego króla Tudhaliyi, metalowe i kościane narzędzia oraz żelazne naczynia z czasów Hetytów.

Rekonstrukcja grobu z Alacahöyük - Muzeum w Çorum Rekonstrukcja grobu z Alacahöyük - Muzeum w Çorum

Pierwsze półpiętro przedstawia eksponaty z wykopalisk w Sapinuwa, w tym misy, brązowe sztylety, głowice strzał, topory i bransolety. Dalej wystawiono znaleziska z czasów frygijskich (900 - 300 r. p.n.e.) oraz kolekcję monet od VI wieku p.n.e. do epoki osmańskiej. Znajdują się tu również naczynia ceramiczne z czasów frygijskich, hellenistycznych, galackich i rzymskich.

Znaleziska frygijskie - Muzeum w Çorum Znaleziska frygijskie - Muzeum w Çorum

Drugie piętro może się pochwalić głównie kolekcją eksponatów hetyckich, w tym tabliczek z pismem klinowym, pieczęci, figurek glinianych oraz ceremonialnymi toporami.

Naczynie hetyckie z Hattuşaş (XVII-XV wiek p.n.e.) - Muzeum w Çorum Naczynie hetyckie z Hattuşaş (XVII-XV wiek p.n.e.) - Muzeum w Çorum

Drugie półpiętro to mieszanina szklanych naczyń, waz, bransolet, posążków i pieczęci, pochodzących z okresu od czasów neo-hetyckich po Cesarstwo Bizantyjskie.

Sekcja etnograficzna przedstawia rekonstrukcję trzech warsztatów: wytwórcy wyrobów z miedzi, producenta lokalnego przysmaku - prażonej ciecierzycy (leblebi) oraz sklepu z kawą. Reszta ekspozycji to typowy zestaw naczyń, broni, ubrań, dywanów i ręcznie przepisywanych Koranów.

Informacje praktyczne:

Muzeum jest otwarte codziennie, za wyjątkiem poniedziałków, w godzinach od 8:00 do 12:00 oraz od 13:00 do 19:00. Bilet wstępu kosztował w 2011 roku 3 TL.

Placówka jest dogodnie zlokalizowana w pobliżu dworca autokarowego w Çorum, a na jej terenie znajduje się sklepik z pamiątkami.

Oficjalnie we wnętrzu budynku obowiązuje całkowity zakaz fotografowania, ale personel ma na ten temat nieco inne zdanie.

Waza hetycka (XVI wiek p.n.e.) - Muzeum w Çorum

Waza hetycka (XVI wiek p.n.e.) - Muzeum w Çorum

Przeczytaj więcej o mieście Çorum.


Powiązane artykuły: