Muzeum w Ödemiş

Współrzędne GPS: 38.227798, 27.988800

Położenie w mieście: 

Muzeum w Ödemiş to jedna z typowych niewielkich placówek muzealnych, w których wystawione są eksponaty znalezione przez archeologów w najbliższej okolicy oraz standardowa kolekcja etnograficzna, przedstawiająca tradycyjne stroje oraz zabytkowe przedmioty codziennego użytku.

Naczynia i przybory kuchenne z okresu osmańskiego

Na zbiory archeologiczne muzeum składa się kilka posągów i sarkofagów z okresu rzymskiego, hellenistyczne stele grobowe, przedmioty ze szkła oraz ceramika z czasów frygijskich, hellenistycznych i rzymskich, monety weneckie, seldżuckie i osmańskie.

Ceramika frygijska

Zgromadzone eksponaty pochodzą ze stanowisk Neikaia, Hypaipa i Dioshieron, z kopców Tepetarta Höyüğü, Kumkuyu Höyüğü, Sazlıtepe, Karakova Höyüğü i Dağcı Höyüğü oraz z twierdz Yılanlıkale, Balabanlı i Bademli-Potamia.

Eksponaty z Neikaia

W ogrodzie muzealnym wystawiono większe eksponaty kamienne, w tym kapitele kolumn, sarkofagi i stele grobowe, posągi oraz naczynia ceramiczne.

Ekspozycja w ogrodzie muzealnym

Ekspozycja etnograficzna powstała dzięki prywatnemu kolekcjonerowi, który przekazał swoje zbiory do muzeum. W jej skład wchodzą pięknie wyszywane tkaniny, ceramika z okresu osmańskiego (XVII-XVIII wiek), naczynia i przybory kuchenne z okresu od XIII do XX wieku, tradycyjne ubiory, broń biała i palna.

Tradycyjne stroje z czasów osmańskich

Informacje praktyczne

Muzeum położone jest poza centrum Ödemiş, po stronie wschodniej, przy ulicy Atatürk Caddesi, która stanowi odcinek trasy tranzytowej D310.

Muzeum jest czynne codziennie, w godzinach od 8:30 do 12:00 oraz od 13:00 do 17:30. Wstęp do placówki jest bezpłatny.

Kierunkowskaz i brama wejściowa do muzeum w Ödemiş

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: