Muzeum w Boğazkale

Współrzędne GPS: 40.024235, 34.608490

Położenie w mieście: 

Muzeum w Boğazkale, nazywane częściej Muzeum w Boğazköy, to niewielka placówka, której główną zaletą jest jej bliskość do ruin stolicy Hetytów - Hattuşaş oraz sanktuarium skalnego Yazılıkaya. Większość najciekawszych eksponatów znalezionych przez archeologów w tej okolicy została wywieziona do większych i znacznie liczniej odwiedzanych placówek: Muzeum Archeologicznego w Stambule oraz Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze. Niektóre znaleziska znajdują się w pobliskiej stolicy prowincji Çorum.

Luwijska inskrypcja hieroglificzna z czasów króla Suppiluliumy II Luwijska inskrypcja hieroglificzna z czasów króla Suppiluliumy II

Muzeum w Boğazkale zostało otwarte w 1966 roku i znajdowało się początkowo pod zarządem Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze. Od 1985 roku administracyjnie przynależy do Muzeum w Çorum. Niedawno przeszło gruntowny remont i obecnie czeka na przyjęcie odzyskanego z Berlina posągu sfinksa, pochodzącego z bramy Yerkapi w Hattuşaş. Ów posąg podniesie niewątpliwie wagę placówki i przyciągnie więcej zwiedzających.

Przeczytaj więcej o Czterech sfinksach ze Sfenksli Kapı.


Wnętrze muzeum podzielone jest na trzy sale, w których wystawione są znaleziska z Hattuşaş. Eksponaty pochodzą z chalkolitu (epoki miedzi), ze wczesnej epoki brązu, z czasów asyryjskich kolonii handlowych, z czasów imperium hetyckiego, panowania rzymskiego oraz Bizancjum.

Rzymski kamień milowy z I-III wieku n.e.

Rzymski kamień milowy z I-III wieku n.e.

W muzeum wystawiono gliniane dzbany, tabliczki z pismem klinowym, amulety, pieczęcie, topory i igły z brązu, sprzęt murarski, towary z kości słoniowej, ortostaty oraz relief przedstawiający boginię wojny i miłości Isztar.

Hetycki relief bogini Isztar z XIV/XIII wieku p.n.e.

Hetycki relief bogini Isztar z XIV/XIII wieku p.n.e.

Dodatkowo można tu obejrzeć ceramikę frygijską, garnki i patelnie z czasów rzymskich oraz przedmioty z brązu z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego.

Uwaga: część ekspozycji to kopie oryginalnych znalezisk, które zostały wywiezione do innych placówek muzealnych, warto więc dokładnie wczytać się w tabliczki z opisami eksponatów. W sumie w muzeum znajduje się przeszło 11 tysięcy przedmiotów zabytkowych.

Hetycka inskrypcja hieroglificzna z XIII wieku p.n.e. Hetycka inskrypcja hieroglificzna z XIII wieku p.n.e.

W ogrodzie otaczającym muzeum znajdują się hetyckie reliefy i inskrypcje hieroglificzne, posąg sfinksa z XIII wieku p.n.e., liczne rzymskie kamienie milowe z okresu od I do III wieku n.e. oraz bizantyjskie stele nagrobne.

Stele grobowe z czasów Bizancjum Stele grobowe z czasów Bizancjum

Informacje praktyczne:

Muzeum jest czynne codziennie w godzinach od 8:00 do 17:00 (w poniedziałki czynne jest jedynie przed południem).

Wbrew informacjom podawanym przez przewodniki (m.in. Lonely Planet. Turkey) wstęp do muzeum był w 2011 roku darmowy.

Ogród muzeum w Boğazkale Ogród muzeum w Boğazkale

Największym minusem odwiedzin w muzeum jest całkowity zakaz fotografowania wnętrza obiektu. Zdjęcia można robić jedynie w ogrodzie. Podobnymi zakazami objęte są inne okoliczne placówki mające w swoich zasobach eksponaty hetyckie, w tym szeroko reklamowane muzeum w Çorum i w Alacahöyük.

Sfinks hetycki z XIII wieku p.n.e. Sfinks hetycki z XIII wieku p.n.e.

Przeczytaj więcej o wiosce Boğazkale oraz o hetyckiej stolicy Hattuşaş.