Muzeum w Kilitbahir

Współrzędne GPS: 40.144276, 26.380775

Położenie w mieście: 

Muzeum w Kilitbahir mieści się na terenie bastionu Namazgah (tr. Namazgah Tabyası). Ten zespół potężnych bunkrów został zbudowany w XIX wieku, podczas panowania sułtana Abd-ul-Aziza. Miał na celu wzmocnić obronę cieśniny Dardanele w jej najwęższym punkcie. Był to w tamtych czasach największy bastion nad całą cieśniną. Umieszczono tu zespół baterii artyleryjskich, który został usunięty w latach 50-tych XX wieku.

Bastion Namazgah w Kilitbahir Bastion Namazgah w Kilitbahir

W 2006 roku teren bastionu przeszedł gruntowną renowację, w 1980 roku tureckie Ministerstwo Kultury uznało go z obiekt objęty ochroną, a w 2006 roku otwarto tu muzeum bitew morskich.

Bastion Namazgah w Kilitbahir Bastion Namazgah w Kilitbahir

We wnętrzach muzeum, znajdującego się w jednym z bunkrów, znajdują się eksponaty związane z historią militarną cieśniny Dardanele. W gablotach zebrano obrazy, szkice i zdjęcia ilustrujące stan fortyfikacji i ich uzbrojenie na przestrzeni wielu wieków. Można również obejrzeć zdjęcia okrętów wojennych z czasów I wojny światowej.

Gablota z rycinami w muzeum w Kilitbahir Gablota z rycinami w muzeum w Kilitbahir

W kolejnych gablotach znajdują się elementy wyposażenia osobistego żołnierzy, materiały piśmiennicze, podkowy, klucze, broń oraz pociski i kule armatnie. Nieoczekiwanym dodatkiem są egzemplarze zabytkowej ceramiki z Çanakkale.

Gablota z amunicją w muzeum w Kilitbahir Gablota z amunicją w muzeum w Kilitbahir

Ciekawostką jest wyrwa w bunkrze - pamiątka po czasach I wojny światowej. Obecnie jest przeszklona, więc do muzeum można zajrzeć również z zewnątrz.

Wyrwa w murze bunkra - muzeum na terenie bastionu Namazgah w Kilitbahir Wyrwa w murze bunkra - muzeum na terenie bastionu Namazgah w Kilitbahir

Przeczytaj więcej o bitwie o półwysep Gallipoli.


Na terenie bastionu znajduje się sporych rozmiarów makieta przedstawiająca jego plan. Warto wdrapać się po schodkach na mury wznoszące się nad cieśniną, żeby obejrzeć widoki na jej drugi, azjatycki brzeg i na położone na nim miasto Çanakkale. Dla chętnych dostępne są, dodatkowo płatne, lornetki.

Widok z bastionu Namazgah na Çanakkale Widok z bastionu Namazgah na Çanakkale

Informacje praktyczne

Wstęp na teren bastionu jest darmowy, ale aby wejść do bunkra, w którym znajdują się ekspozycje muzealne, należy kupić bilet wstępu. Jego koszt wynosi 2 TL od osoby dorosłej, 1 TL od uczniów, a małe dzieci wchodzą gratis.

Bastion Namazgah w Kilitbahir Bastion Namazgah w Kilitbahir

Dużym atutem muzeum są tablice informacyjne, nie tylko w języku tureckim, ale również po angielsku.

Przeczytaj więcej o miasteczku Kilitbahir.