Muzeum w Milecie

Współrzędne GPS: 37.525700, 27.274599

Położenie w mieście: 

Muzeum w Milecie to niewielka, ale bardzo ciekawa placówka, która w końcu została po długim remoncie udostępniona zwiedzającym. Warto było czekać - w tym miejscu zgromadzone są eksponaty nie tylko z położonych tuż obok ruin antycznego miasta Milet, ale również z Priene i Didymy. Co więcej, muzeum jest świetnie przygotowane na potrzeby zwiedzających: zawiera dużo tablic informacyjnych i planów, opisanych nie tylko po turecku, ale i po angielsku.

Naczynie z Zeytintepe Naczynie z Zeytintepe

Ekspozycje

Wystawione w muzeum eksponaty zostały przedstawione z uwzględnieniem miejsca i czasu ich pochodzenia. Najwięcej obiektów pochodzi naturalnie z samego Miletu. Najstarsze przedmioty z tej lokalizacji datowane są na okres minojski i mykeński, ale najwięcej pochodzi z okresu klasycznego, hellenistycznego i rzymskiego. Wśród wystawionych przedmiotów znajduje się ceramika, biżuteria oraz figurki z terakoty.

Rekonstrukcja kuchni z czasów minojskich

Rekonstrukcja kuchni z czasów minojskich

Uzupełnieniem eksponatów z terenu Miletu są znaleziska z pobliskiego wzgórza Zeytintepe, na którym znajdowało się sanktuarium bogini Afrodyty oraz z Kazartepe - położonej na południe od Miletu nekropolii z czasów hellenistycznych i rzymskich.

Naczynia hellenistyczne z Kazartepe Naczynia hellenistyczne z Kazartepe

Znaczące miejsce zajmują także znaleziska pochodzące z Priene, w tym posążki, naczynia, lampy i fragmenty świątyni Ateny. Eksponaty z Didymy to głównie posągi z obszaru Świętej Drogi, łączącej to sanktuarium z Miletem.

Posążek hellenistyczny z Priene

Posążek hellenistyczny z Priene

Informacje praktyczne

Muzeum w Milecie jest czynne codziennie, w godzinach od 8:30 do 19:00. Cena biletu wstępu w 2014 roku wynosiła 5 TL. Uwaga: bilet wstępu na teren Miletu jest płatny osobno! Telefon do placówki to: 0 90 256 875 5206.

Przy muzeum znajduje się niewielki, darmowy parking. Po wizycie można z niego przejść na piechotę do ruin Miletu, malowniczą drogą prowadzącą w pobliżu zabytkowego meczetu İlyas Bey.

Dojazd: takimi samymi metodami, jakie opisane zostały w artykule o Milecie.

Powiązane artykuły: