Muzeum w Side

Współrzędne GPS: 36.768799, 31.390600

Położenie w mieście: 

Muzeum w Side to niezwykle ciekawa placówka, a przyczynia się do tego nie tylko zgromadzona kolekcja eksponatów związanych z historią miasta, ale również - lokalizacja muzeum w budynku dawnych łaźni z czasów rzymskich.

Muzeum w Side

Budynek łaźni przy agorze

Łaźnia ta położona była poza obrębem wewnętrznych murów miejskich zbudowanych w połowie IV wieku n.e. Same łaźnie wzniesiono w II wieku n.e., a następnie przebudowano w V wieku n.e. Stanowią one przykład tzw. łaźni pierścieniowych. W odróżnieniu od wcześniejszych planów łaźni rzymskich, w których klienci przechodzili przez kolejne pomieszczenia rozmieszczone w rzędzie jedno za drugim, według nowego zamysłu przemieszczali się oni po łaźni dookoła.

Wnętrze muzeum

Budynek łaźni powstał na planie prostokąta o bokach długości 26 i 41,5 metra. Składa się z pięciu pomieszczeń o różnych wymiarach, które w czasach antycznych pełniły funkcje: frigidarium (sala z zimną wodą), caldarium (sala z gorącą wodą), tepidarium (dwie sale z letnią wodą) oraz laconicum (sauna). Dodatkowo w termach znajdowały się szatnie i owalny basen pływacki. Wewnętrzne ściany oraz podłogi w całych termach wyłożone były marmurowymi płytami.

Wnętrze muzeum

Caldarium było pomieszczeniem z basenem z gorącą wodą, którego marmurową posadzkę ogrzewano systemem podpodłogowym zwanym hypocaustum. Woda do łaźni doprowadzana była akweduktem z terenów położonych na północ od miasta. Piec służący do ogrzewania wody znajdował się pod budynkiem łaźni. Łaźnie zostały zadaszone sklepieniem kolebkowym.

Wnętrze muzeum

Po zachodniej stronie łaźni znajduje się palestra czyli dziedziniec przeznaczony w czasach starożytnych do ćwiczeń fizycznych, zwłaszcza zapasów i boksu. Obecnie teren palestry pełni funkcję ogrodu muzealnego, w którym wystawiono sarkofagi oraz inne duże eksponaty. Po ogrodzie dostojnie przechadzają się pawie.

Paw w ogrodzie Muzeum w Side

Po zakończeniu prac archeologicznych budynek łaźni przeszedł gruntowną renowację, finansowaną przez państwa Devres. Od 1962 roku działa w nim Muzeum Archeologiczne.

Ekspozycje muzealne

Wystawione w muzeum eksponaty pochodzą głównie z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Side. Większość posągów i sarkofagów znajdujących się w muzeum reprezentuje rzymski okres historii miasta. Ciekawostką jest podstawa kolumny z okresu późnohetyckiego (VII wiek p.n.e.).

Baza kolumny z okresu późnohetyckiego

W gablotach wystawiono kolekcje zabytkowych monet z okresu greckiego, rzymskiego i bizantyjskiego, zarówno z samego Side, jak i terenów Pizydii oraz Pamfilii. Dodatkowo w muzeum znajduje się zbiór broni, biżuterii oraz naczyń z różnych okresów historii.

Kolekcja amfor w Muzeum w Side

Informacje praktyczne

Muzeum w Side otwarte jest codziennie za wyjątkiem poniedziałków w godzinach od 9:00 do 18:40. W sezonie zimowym godziny otwarcia muzeum są inne: od 8:00 do 17:00. Cena biletu wstępu w 2014 roku wynosi 15 TL.

Ogród Muzeum w Side

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: