Położenie w mieście:
Muzeum w Sinop jest jedną z najstarszych tego typu placówek w całej Turcji. Jego stworzenie świadczyło o coraz większej wadze przywiązywanej przez władze do przeszłości kraju.
Rzeźba z wioski Salar przedstawiająca lwy pożerające łanię
Początki były nadzwyczaj skromne: lokalne znaleziska archeologiczne i inne eksponaty zaczęto gromadzić w miejskiej szkole podstawowej (tzw. Mekteb - i İdadi). W 1932 roku kolekcja została przeniesiona do pochodzącej z czasów seldżuckich medresy Pervane, która otworzyła się dla zwiedzających w 1941 roku. Był to właściwy początek muzeum jako placówki nie tylko gromadzącej, ale i udostępniającej eksponaty szerszej publiczności. W 1970 roku muzeum przeniosło się do specjalnie wybudowanego na jego potrzeby budynku, w którym mieści się po dziś dzień.
Mozaiki z IV - VI wieku n.e. w ogrodzie muzeum
Budynek muzeum posiada dwie kondygnacje, jednak w czasie naszej wizyty w sierpniu 2011, dla odwiedzających otwarta była jedynie część kolekcji znajdująca się na parterze. Wnioskując z opisów muzeum podawanych przez źródła w języku angielskim i porównując je z zastanym przez nas status quo, eksponaty z piętra pierwszego zostały częściowo przeniesione na parter. Jednakże część ekspozycji, którą szczyci się muzeum, była niedostępna dla zwiedzających, w tym cała sekcja etnograficzna.
Poniżej znajduje się wyliczenie tych eksponatów, które były w 2011 roku udostępniane publiczności.
W sekcji eksponatów kamiennych - posągi i stele nagrobne, z czasów hellenistycznych, rzymskich i bizantyjskich.
Stela nagrobna z czasów hellenistycznych
Najciekawszym znaleziskiem jest hellenistyczna rzeźba (IV wiek p.n.e.), pochodząca z grobowca skalnego i przedstawiająca lwy pożerające łanię z wioski Salar położonej w pobliżu miejscowości Boyabat (prowincja Sinop).
Tablica przedstawiająca rekonstrukcję grobowca z wioski Salar
Dodatkiem jest ekspozycja tymczasowa - wystawa fotografii współczesnych.
Ekspozycja tymczasowa - wystawa fotografii
W sekcji ceramiki - amfory, lampy i rury. Ciekawostkę stanowi rekonstrukcja pieca do wypalania amfor z IV - VI wieku n.e. stworzona przez studentów z Uniwersytetu Bilkent w Ankarze.
Piec do wypalania amfor - rekonstrukcja
W sekcji monet uwagę przyciągają zwłaszcza dwa znaleziska. Po pierwsze tzw. skarb z Gelincik, odkryty w Sinop w 1988 roku, składający się z 1444 monet pochodzących z czasów islamskich, w tym z okresu kalifatu Umajjadów (VII - VIII wiek n.e.), rządów seldżuckich oraz monet bizantyjskich, weneckich i genueńskich.
Monety należące do skarbu z Gelincik
Po drugie - tzw. skarb z Ordu, znaleziony w 1970 roku, zawierający 69 tzw. tetra-drachm czyli monet o wartości czterech drachm. Najstarsza moneta należy do okresu rządów Ariaratesa III lub IV. Byli oni królami Kapadocji w III-II wieku p.n.e.
Część tzw. skarbu z Ordu
Sekcja ikon - ikony pochodzące z okresu bizantyjskiego. W tej części muzeum obowiązuje całkowity zakaz fotografowania. Ikony przedstawiają Jezusa, Marię oraz Ewangelistów.
W rozległym ogrodzie muzeum wystawiono mnóstwo większych gabarytowo eksponatów, w tym kolumny, dzbany, posągi, kamienne ołtarze, sarkofagi i inskrypcje.
Ogród muzeum w Sinop
Szczególnie ciekawe są mozaiki z IV - VI wieku n.e. odkryte w centrum Sinop i przeniesione do muzeum.
Mozaika z Meydankapi
Informacje praktyczne:
Muzeum mieści się w ścisłym centrum Sinop, przy ulicy Okullar Caddesi. Czynne jest codziennie, za wyjątkiem poniedziałków, w godzinach od 8:00 do 17:00. W 2011 roku bilet wstępu kosztował 3 TL. W muzeum można robić zdjęcia bez użycia lampy błyskowej (wyjątek stanowi ekspozycja ikon bizantyjskich).
Ogród muzeum w Sinop
Przeczytaj więcej o mieście Sinop.
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz