Muzeum Zabawek w Antalyi

Współrzędne GPS: 36.885502, 30.701799

Położenie w mieście: 

Muzeum Zabawek (tr. Oyuncak Müzesi) to stosunkowo nowe miejsce na turystycznym planie Antalyi. Placówka została otwarta w 2011 roku, a dokładniej - dnia 23 kwietnia, który w Turcji obchodzony jest jako Dzień Dziecka. W swoich kolekcjach muzeum zgromadziło przeszło 3000 zabawek, zarówno zabytkowych, jak i współczesnych. Najstarsze zabawki pochodzą z lat 60-tych XIX wieku. Muzeum jest drugą największą tego typu placówką na terenie Turcji, po stambulskiej, która posiada ponad 4000 zabawek.

Muzeum Zabawek - laleczki z Oktoberfest

Wizyta w muzeum może być interesująca zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, chociaż ekspozycje mogą zdecydowanie odbiegać od naszych oczekiwań. Zabawki tureckie są tu w zdecydowanej mniejszości - a szkoda! Zamiast zapoznawać się z lokalnymi zwyczajami i przedmiotami, którymi bawiły się dzieci tureckie, można oglądać głównie przedmioty z zachodniej części Europy oraz ze Stanów Zjednoczonych. Jeżeli więc byliście w już w podobnego typu placówce w innym kraju, to Muzeum Zabawek w Antalyi możecie sobie spokojnie odpuścić podczas zwiedzania.

Muzeum Zabawek - zabawki niemieckie

Kolejnym mankamentem placówki jest jego statyczny charakter. W muzeum przygotowanym, jak przypuszczamy, głównie z myślą o najmłodszych, spodziewalibyśmy się większej interaktywności. Tymczasem można jedynie oglądać eksponaty umieszczone w szklanych gablotach lub zrobić sobie zdjęcie z Różową Panterą, Smerfami czy Myszką Miki, której ogon jest zresztą przymocowany silikonem. Niedoścignionym wzorcem placówki przystosowanej dla ciekawych świata dzieci, młodzieży i dorosłych pozostaje dla nas Muzeum Techniki Rahmi M. Koça w Stambule, które od placówki w Antalyi dzielą lata świetlne w sposobie prezentacji i w atrakcyjności dla zwiedzających.

Muzeum Zabawek - zdjęcie ze Smerfami

Tureckie zabawki reprezentowane są w muzeum przez szmaciane laleczki z Ankary, Bursy, Edirne, Nevşehir i Karsu, drewniane zabawki z Çorum oraz modele narzędzi rolniczych z Diyarbakır. Jest też aluminiowa kuchenka z Muğli i parę zabawek ze Stambułu. Są też tradycyjne kukiełki, kilka glinianych wózeczków, parę gier planszowych i to już niestety wszystko.

Muzeum Zabawek - zabawki tureckie

O wiele bogatsze są zbiory zabawek z innych państw świata. Zostały one zgromadzone w tematycznych ekspozycjach, poświęconych między innymi Dzikiemu Zachodowi, podróżom morskim, wyposażeniu domu, kolejnictwu i podbojowi kosmosu. Ciekawostką są odtworzone wystawy sklepów z zabawkami, z Antalyi i z Norymbergi. Mamy też zbiór lalek Barbie, postacie z serialu Star Trek i kota Garfielda czyli sztandarowe zabawki dzieci ze Stanów Zjednoczonych.

Muzeum Zabawek - model statku Enterprise z serialu Star Trek

Podsumowując, do Muzeum Zabawek w Antalyi można się wybrać, jeżeli naprawdę jest się pasjonatem historii zabawek i nie ma się lepszego pomysłu na spędzenie godziny, gdyż więcej czasu absolutnie nie jest potrzebne na obejrzenie wszystkiego, co ta placówka ma do zaoferowania.

Muzeum Zabawek - domek dla lalek

Informacje praktyczne

Muzeum Zabawek w Antalyi czynne jest codziennie za wyjątkiem poniedziałków, w godzinach od 9:30 do 12:30 oraz od 13:30 do 18:30. Muzeum jest w rękach prywatnych, więc nie działają w nim żadne karty zniżkowe. Cena biletu dla osoby dorosłej wynosi 6 TL, a dla uczniów 3,50 TL. Istnieje możliwość zakupu tzw. biletu rodzinnego w kwocie 6 TL, w ramach którego wstęp do muzeum otrzymuje, zgodnie z wyjaśnieniem podanym przez placówkę, matka, ojciec i jedno dziecko. Za kolejne dzieci należy dopłacić po 1 TL.

Muzeum Zabawek - ekspozycja morska

Dojazd

Muzeum mieści się tuż przy porcie jachtowym i wycieczkowym w sercu Antalyi, w dzielnicy Kaleiçi, przy ulicy Iskele Caddesi nr 82.

Muzeum Zabawek - smutny kot Garfield

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: