Położenie w mieście:
Muzeum Zdrowia (tr. Sağlık Müzesi) mieści się na terenie kompleksu meczetowego Bajezida II w Edirne. Odtworzono w nim wnętrza szpitalne z czasów osmańskich.
Dziedziniec szpitala - Muzeum Zdrowia w Edirne
Szpital (ze starotureckiego Darüşşifa, po arabsku Dar al-Shifa) działający na terenie külliye został założony w 1488 roku. Pacjentów leczono na jego terenie przez przeszło 400 lat, do 1909 roku. Tuż przy nim mieściła się szkoła medyczna, która kształciła lekarzy dla Imperium Osmańskiego aż do czasów wojny rosyjsko-tureckiej w latach 1877 - 1878. Całość była jednym z najważniejszych w tych czasach ośrodków medycznych na terenie Bliskiego Wschodu.
Budynek szpitala - Muzeum Zdrowia w Edirne
Pacjentów leczono zarówno przy wykorzystaniu znanych w tym czasie leków i osiągnięć medycyny konwencjonalnej, jak i za pomocą nowatorskich metod. Wśród nich należy wspomnieć o terapii dźwiękiem płynącej wody, muzyką, zapachem oraz robótek ręcznych.
Orkiestra pełniła funkcje terapeutyczne - Muzeum Zdrowia w Edirne
Osoby cierpiące na zaburzenia nerwowe i psychiatryczne były tu leczone w czasach, gdy w Europie zachodniej zdarzały się przypadki palenia ich na stosie jako praktyków czarnej magii.
Ekspozycja w Muzeum Zdrowia - pacjent szpitala z zaburzeniami psychicznymi
Dzięki projektowi Uniwersytetu Trackiego (tr. Trakya Üniversitesi) mającego siedzibę w Edirne, udało się w 1993 roku odtworzyć wnętrza szpitala i szkoły medycznej w ich oryginalnej lokalizacji oraz udostępnić je zwiedzającym w formie Muzeum Zdrowia.
Odtworzona szpitalna apteka - Muzeum Zdrowia w Edirne
To muzeum, jedyne tego rodzaju na terenie Turcji, otrzymało wiele krajowych i międzynarodowych wyróżnień, w tym dla Europejskiego Muzeum Roku, przyznaną w 2004 roku przez Radę Europy.
Ogród Muzeum Zdrowia w Edirne
Muzeum zajmuje obszar dawnej medresy czyli szkoły medycznej oraz szpitala. Na terenie medresy odtworzono wnętrza, które niegdyś służyły studentom medycyny, w tym bibliotekę, klasę szkolną, pokój studiów, salę dla nauczycieli i mieszkanie ucznia.
Kierunkowskazy do głównych ekspozycji Muzeum Zdrowia
Wnętrza zawierają nie tylko oryginalne wyposażenie, ale również naturalnej wielkości manekiny ubrane w stroje z epoki. Służą one do zilustrowania przebiegu edukacji.
Dziedziniec medresy - Muzeum Zdrowia w Edirne
Wnętrze dawnego laboratorium
Na terenie szpitala również znajdują się odtworzone pomieszczenia z epoki jego świetności. Położone są one w sześciokątnym budynku z krytym dziedzińcem, na środku którego stoi fontanna. Odwiedzający muzeum mogą zajrzeć do apteki, pokoju lekarskiego i laboratorium oraz przyjrzeć się, jak leczono pacjentów z różnymi zaburzeniami psychicznymi.
Wnętrze szpitala - sześciokątny budynek w Muzeum Zdrowia
Scena terapii zajęciowej
Wzdłuż prostokątnego odkrytego dziedzińca znajdują się pomieszczenia z ekspozycjami przedstawiającymi różne aspekty medycyny, od czasów najdawniejszych po XX wiek.
Sala historii medycyny w Muzeum Zdrowia
Poszczególne pokoje mieszczą wystawy o tematyce: rozwój medycyny przez wieki, muzykoterapia, chirurgia osmańska w XV wieku oraz farmaceutyka i ziołolecznictwo. Można również zajrzeć do szpitalnej kuchni.
Kuchnia szpitalna - Muzeum Zdrowia w Edirne
Dodatkowo zwiedzający mają możliwość obejrzeć wystawę przedstawiającą Edirne na starych widokówkach oraz zdobyć informacje o kompleksie meczetowym Bajezida II. Na gości czeka także mały sklepik z pamiątkami.
Ekspozycja 'Edirne na starych widokówkach' - Muzeum Zdrowia w Edirne
Informacje praktyczne:
Muzeum Zdrowia jest jednym z nielicznych w Turcji obiektów, w którym obowiązują odrębne ceny dla obcokrajowców. Bilet wstępu do muzeum kosztuje 5 TL w przypadku obywateli tego kraju, a 10 TL - w przypadku cudzoziemców. Bilety grupowe kosztują 3 TL za osobę, uczniowie płacą 1 TL, a małe dzieci mają wstęp wolny.
Dziedziniec szpitala - Muzeum Zdrowia w Edirne
Muzeum czynne jest codziennie w godzinach od 9:00 do 17:30. Nie obowiązują w nim karty muzealne (tr. Müze Kart).
Odtworzony pokój chorego w Muzeum Zdrowia
Na terenie muzeum rozmieszczono dużo tablic informacyjnych. Są one dwujęzyczne: po turecku i po angielsku. Do dyspozycji zwiedzających jest również pokój z prezentacjami multimedialnymi.
Dziedziniec szpitala - Muzeum Zdrowia
Powiązane artykuły:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz