Muzeum Zwycięstwa w Afyonie

Współrzędne GPS: 38.757702, 30.538300

Położenie w mieście: 

Muzeum Zwycięstwa (tr. Zafer Müzesi) to placówka, której zadaniem jest upamiętnienie i udokumentowanie odniesionego przez wojska tureckie zwycięstwa pod Dumlupınar. Grupą docelową, do której skierowane są tamtejsze ekspozycje, są patriotycznie nastawieni Turcy oraz miłośnicy militariów i historii wojskowości. Pozostałym osobom placówka ta może wydać się zdecydowanie nieciekawa, więc polecamy im poświęcenie czasu przeznaczonego na zwiedzanie Afyonu na odwiedziny w zabytkowych meczetach lub na wspinaczkę na wspaniałą twierdzę, górującą nad miastem.

Muzeum Zwycięstwa w Afyonie

Zdecydowanym atutem Muzeum Zwycięstwa jest jego lokalizacja - w centrum Afyonu, w dawnej siedzibie lokalnego samorządu czyli w budynku nazywanym Hükümet Konağı. Na dwóch kondygnacjach zgromadzono tu wiele pamiątek z czasów wojny turecko-greckiej. Najważniejszą osobą, którą upamiętnia muzeum, jest İsmet İnönü - drugi prezydent Republiki Tureckiej, a wcześniej zwycięski dowódca z okresu wojny wyzwoleńczej. W muzeum został mu poświęcony cały pokój, w którym wystawione są fotografie oraz mundur tego męża stanu.

Fotografie przedstawiające İsmeta İnönü z Atatürkiem

Pozostałe ekspozycje muzealne składają się z kolejnych fotografii z okresu wojny, planów taktycznych bitwy pod Dumlupınar oraz broni palnej i białej. Całość uzupełnia dużych rozmiarów makieta przedstawiająca teren, na którym stoczona została bitwa. Sporej wielkości obrazy ukazujące sceny walki trudno uznać za pouczający lub udany dodatek do muzealnych zbiorów.

Malowidło ukazujące scenę walki wręcz

Informacje praktyczne

Muzeum otwarte jest codziennie. W dni robocze godziny otwarcia placówki to: 8:00-12:00 oraz 13:30-17:30 (wejście tylnymi drzwiami), a w weekendy - 10:00-15:00 (wejście drzwiami frontowymi). Bilet wstępu do muzeum kosztował w 2013 roku 1,50 TL, dla uczniów - 1 TL.

Wnętrze Muzeum Zwycięstwa w Afyonie

Placówka znajduje się przy ulicy Birlik Caddesi, naprzeciwko parku zlokalizowanego na placu Hükümet Meydanı.

Gablota z białą bronią w muzeum

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: