Naczynia miedziane

Piękną pamiątką z wakacji w Turcji, a jednocześnie ozdobą kuchenną, mogą się okazać ręcznie wykonane naczynia miedziane. Dostaniemy je na wielu stoiskach z pamiątkami, ale najlepiej poszukać ich na tradycyjnym bazarze lub w sklepiku z artykułami gospodarstwa domowego - wtedy ich cena będzie bardziej odzwierciedlała rzeczywistą wartość.

Stoisko z wyrobami miedzianymi w Şanlıurfie

Centrum produkcji wyrobów miedzianych w Turcji są wschodnie i południowo-wschodnie regiony Anatolii, a przede wszystkim - Malatya. Znane są również artykuły miedziane z Şanlıurfy, Gaziantepu i Diyarbakır. Na tamtejszych bazarach znaleźć można najszerszy wybór towarów w najkorzystniejszych cenach. Jeżeli poszukujemy wyrobów miedzianych w Istanbule, to warto pobuszować po uliczkach w okolicach Bazaru Egipskiego.

Wyroby miedziane

W Turcji znaleźć można naczynia miedziane w różnym wieku, te starsze są zazwyczaj cięższe. Przypominamy jednak, że wywóz z Turcji antyków jest surowo zabroniony, więc przed dokonaniem zakupu warto się upewnić, czy aby naczynie, które przypadło nam do gustu nie jest zbyt wiekowe.

Przy kupowaniu naczynia miedzianego warto również wziąć pod uwagę fakt, że jedynie miedź cynowana nadaje się do celów kulinarnych. "Goła" miedź jest toksyczna, więc takie naczynia posiadają jedynie wartość dekoracyjną. Przed zakupem trzeba dopytać się, czy naczynie jest pokryte cyną (kalaylı) i sprawdzić, czy warstwa cyny nie jest zarysowana. Ewentualnie można się ze sprzedawcą dogadać co do ocynowania wybranego naczynia, uzgadniając cenę tej operacji przed jej wykonaniem, gdyż cyna (teneke) jest surowcem stosunkowo drogim.