Najciekawsze blogi i strony podróżnicze o Turcji czyli druga edycja Złotych Sandałów

W ubiegłym roku portal Turcja w Sandałach po raz pierwszy wyróżnił najbardziej inspirujące blogi podróżnicze poświęcone Turcji, przyznając im nagrodę Złotego Sandała. Minął już rok, więc czas na drugą edycję tego wydarzenia. Bez długich wstępów, przedstawiam tegorocznych laureatów Złotych Sandałów. Jednocześnie ostrzegam, że wyróżnienie to przyznawane jest całkowicie subiektywnie, w oparciu o moje zainteresowania, sympatie i preferencje.

Najciekawsze blogi i strony podróżnicze o Turcji czyli druga edycja Złotych Sandałów

1. Turcja od kuchni

Turcja od kuchni to jedynie z pozoru kolejny blog kulinarny, którego autorka koncentruje się na przedstawianiu potraw kuchni tureckiej. W rzeczywistości Emilia, mieszkająca od 2001 roku w Turcji polska Tatarka, a z wykształcenia - etnolog, przemyca na swoim blogu solidną porcję wiedzy dotyczącej kultury tureckiej. Oczywiście blog ten to przede wszystkim imponująca baza przepisów kulinarnych, wśród których warto poszukać inspiracji i spróbować odtworzyć w zaciszu domowym smaki poznane podczas wypraw po Turcji.

2. Kuchnia bez granic

Jakoś kulinarnie się w tym wydaniu Złotych Sandałów zrobiło, ponieważ drugim nagrodzonym blogiem jest Kuchnia bez granic. To projekt prowadzony przez Kasię, która zresztą często współpracuje z Emilią, publikując równolegle z nią swoje wersje potraw i propozycje menu na różne okazje. Oprócz przepisów kuchni tureckiej na blogu pojawiają się również potrawy z innych regionów świata, w tym z Japonii czy z Indii.

3. Wystraszeni

Co prawda blog Wystraszeni nie jest poświęcony wyłącznie tematyce tureckiej, ale jego współautorka - Marzena, odbyła niedawno samotną wyprawę przez całą Turcję. Przywiozła z niej niesamowite zdjęcia, które systematycznie pojawiają się na blogu. Ostatnio można było tam podziwiać rzadko odwiedzane Erzurum. Nagrodę Złotego Sandała przyznajemy w tym przypadku nieco na wyrost, mając nadzieję na zmotywowanie autorów bloga do publikacji większej ilości zdjęć i wspomnień z Turcji.

4. Mucha w sieci

Prowadząca bloga Mucha w Sieci Paulina od dawna publikuje wpisy z Turcji, opisując zarówno uroki i trudy życia w tym kraju, jak i wrażenia z odbytych po nim podróży. Blog jest nie tylko zapisem tych przeżyć, ale również zbiorem praktycznych wskazówek i informacji praktycznych. Obecnie czekam z niecierpliwością na wpisy z wyjazdu na wschód Turcji, w tym do Elazığ i mojej ukochanej Malatyi!

5. Turecka wyprawa subiektywnym okiem Piotra Rzoka

Turecka wyprawa subiektywnym okiem Piotra Rzoka to nie blog, ale profil na FB, którego autor z mrówczą starannością i cierpliwością udokumentował przebieg wycieczki. Odbył ją z biurem podróży Almatur we wrześniu i październiku 2014 roku. Wystarczy wspomnieć, że obecnie zapiski te mają już 619 odcinków, zilustrowanych mnóstwem zdjęć.

Pozostaje mi pogratulować autorom wyróżnionych projektów i życzyć im zapału do dalszej pracy, a Was, drodzy Czytelnicy, zachęcić do śledzenia powyższych stron. Szczęśliwego Nowego Roku!