Naula

Współrzędne GPS: 36.474800, 32.117001

Region: 

Któż mógłby przypuszczać, że okolice Alanyi obfitują w ruiny antycznych miast? Większość przybywających tu osób to wczasowicze, którzy rzadko wyglądają z hoteli i nie wiedzą, ile antycznych skarbów ukrywa się w pobliżu. Czasami, żeby je zobaczyć, trzeba podjąć znaczny wysiłek - wynająć samochód, wjechać głęboko w góry Taurus, odszukać zarośnięte bujnymi krzewami pozostałości dawnych budowli. Jednak w przypadku starożytnego miasta Naula jest inaczej - wystarczy wyjść z hotelu czy apartamentu w popularnej wśród plażowiczów miejscowości Mahmutlar i oto przed oczami rozpościera się niezwykły widok. W samym centrum Mahmutlar, w otoczeniu wysokich bloków, znajduje się niezagospodarowany kwartał, a na jego terenie stoją pozostałości dawnych murów obronnych i bizantyjskich kościołów.

Antyczne miasto Naula

Zarys historii

Niewiele wiadomo o historii Nauli, a źródła dotyczące tego miasta są nadzwyczaj skąpe. Zachowane ruiny budowli datowane są na okres bizantyjski. Przypuszcza się, że w tym czasie Naula pełniła funkcję portu dla położonego znacznie dalej od wybrzeża miasta Leartes.

Antyczne miasto Naula

Zwiedzanie

Na terenie Nauli znajdują się fragmenty murów obronnych, teatru, ulicy kolumnadowej, dwóch fontann oraz innych, mniejszych budynków. Większość z tych struktur jest bardzo słabo zachowana.

Antyczne miasto Naula

Najciekawszymi budowlami w Nauli są pozostałości czterech wczesnochrześcijańskich kościołów, które badacze oznaczyli literami od A do D. Z kościoła A zachowała się jedynie ściana absydy, na której widoczne są ślady malowideł. Kościół B jest w lepszym stanie, albowiem nadal posiada ściany południową i północną oraz absydę. Budowla ta miała długość około 20 metrów. Ściany są miejscami otynkowane i również na nich widać fragmenty fresków. Widoczna jest także nisza przy absydzie, która najprawdopodobniej służyła niegdyś jako prothesis czyli wnęka przeznaczona do przechowywania darów składanych na rzecz parafii. Tuż przy tym kościele stoją pozostałości dwukondygnacyjnego budynku, w ścianach którego widoczne są otwory okienne.

Antyczne miasto Naula

Kościół C położony jest nieco dalej, na terenie ogrodu należącego do prywatnego domu. Niewiele się z niego zachowało - widoczna jest jedynie absyda. Kościół D stoi na podwórzu innego domu, tuż przy plantacji bananów. Z tego budynku do obecnych czasów zachowały się absyda z podwójnym oknem i część północnej ściany. Widoczne są również fragmenty mozaiki podłogowej, w formie małych, dokładnie obrobionych, kwadratowych kawałków kamieni. Badacze przypuszczają, że na terenie Nauli znajduje się przynajmniej jeszcze jeden kościół, do tej pory nie zidentyfikowany.

Antyczne miasto Naula

Z tego samego okresu pochodzą otaczające Naulę mury obronne, wzniesione z łupków i cegieł. Uwagę przyciągają wieże strażnicze, obecnie wznoszące się na wysokość dwóch kondygnacji.

Antyczne miasto Naula

Informacje praktyczne

Wstęp na teren ruin miasta Naula jest darmowy, a sam teren nie jest ogrodzony. Sądząc po stanie ruin i terenu, na którym stoją, wiele osób traktuje to miejsce jako zakątek służący do spotkań towarzyskich połączonych z konsumpcją napojów alkoholowych, za nic mając sobie historyczne znaczenie tego miasta.

Antyczne miasto Naula

Bibliografia

  • Doğan, Sema, Byzantine Surveys in and Around Alanya in 2004, w: Anmed. News of Archaeology from Anatolia's Mediterranean Areas, numer 2006-4

Antyczne miasto Naula

Dojazd: 

Transportem publicznym: dolmuszami lub autokarami jadącymi z Alanyi w kierunku wschodnim i zatrzymującymi się w Mahmutlar.

Antyczne miasto Naula

Samochodem: trasą D400, łączącą Antalyę z Mersinem. Jadąc z Alanyi należy kierować się na wschód, a odległość z centrum Alanyi do Mahmutlar wynosi około 15 km. W Mahmutlar należy odbić z tej drogi w kierunku gór Taurus, ponieważ ruiny Nauli oddalone są od wybrzeża o 600 metrów.

Kierunkowskaz do Nauli

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: