Odkrycia archeologiczne w okolicach Mersinu

Jak za agencją informacyjną Anatolia podaje Today's Zaman, archeolodzy pracujący w okolicach Mersinu odkryli czaszki z okresu Hetytów. Co ciekawsze, znalezione zostały również liczące sobie 8500 lat szczątki fok. Prof. Isabella Caneva, kierująca pracami wykopaliskowymi twierdzi, że tego typu znaleziska są niezwykle rzadkie na obszarze Anatolii.

Odkrycia dokonano na stanowisku Yumuktepe, gdzie prace wykopaliskowe prowadzone są od lat trzydziestych ubiegłego wieku. Wiadomo, iż okolice te zamieszkałe były już w okresie neolitu, który rozpoczął się na tym obszarze około szóstego tysiąclecia przed naszą erą. Do tej pory w Yumuktepe znajdowano pozostałości działalności ludzkiej z okresu od 7200 lat p.n.e do 1100 roku n.e. Natomiast wybrzeże w okolicach Mersinu było zamieszkałe już 9000 lat p.n.e.

Yumuktepe znajduje się w Mersinie w dzielnicy Demirtaş.

Prace wykopaliskowe w Yumuktepe potrwają w tym roku do 3. września, ale zainteresowanym obecnie trwającymi w Turcji pracami archeologicznymi polecamy stronę agencji informacyjnej Anatolia z informacjami o aktualnych pracach archeologicznych w Turcji. Zachęcamy również do zapoznania się z informacjami dotyczącymi bieżących prac archeologicznych w Turcji zbieranymi w ramach projektu Anatolian Iron Age realizowanego na University of New England, Armidale w Australii.