Onyks

W Turcji niezmiernie popularne są pamiątki wykonane z onyksu. Sam onyks to jedna z odmian agatu, klasycznie występująca w kolorze biało-czarnym, w postaci równoległych warstw. Ten rodzaj onyksu nazywany jest często arabskim. Występują również onyksy o kolorystyce zielonej, brązowej i białej. Nazwa onyksu pochodzi z greki i oznacza pazur lub paznokieć.

Mozaika z onyksu

W astrologii onyks przynależy do znaku koziorożca i nazywany jest kamieniem czarnoksiężników, gdyż ma zawierać w sobie wibracje wiedzy i intelektu oraz chronić od upodlenia.

Z chemicznego punktu widzenia onyks to po prostu kwarc czyli dwutlenek krzemu (SiO2), w postaci kryptokrystalicznej. Jest kamieniem twardym, w skali Mohsa jego stopień twardości to 7 na 10 (co oznacza, że nie można go zarysować nożem ani stalą narzędziową, sam natomiast rysuje szkło).

Naturalny onyks powstaje w pogazowych pustkach w skałach wulkanicznych. Sztuczną metodą otrzymywania onyksu z agatu, znaną już od czasów antycznych, jest zanurzanie agatu w roztworze cukru, a następnie jego podgrzewanie w kwasie siarkowym.

W środowisku naturalnym onyks występuje stosunkowo rzadko, znajduje się go między innymi w Brazylii, Indiach czy Egipcie. W Egipcie był zresztą znany od czasów starożytnych i wykorzystywany do wyrobu pieczęci i kamei. Również obecnie wytwarza się z niego miniaturowe rzeźby oraz naszyjniki. Doskonale nadaje się do wykonywania inkrustacji, jest kamieniem kolekcjonerskim oraz jubilerskim.

Wazoniki z onyksu

W Turcji onyks wydobywa się w regionie Centralnej Anatolii, natomiast główne fabryki i manufaktury produkujące wyroby z onyksu znajdują się w Ankarze, Kirşehir oraz Avanos w Kapadocji.

Decydując się na zakup wyrobów z onyksu warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, najbardziej cenione są trzy odmiany kolorystyczne onyksu: - onyks zielony z ciemnobrązowymi żyłkami; - onyks jasnobrązowy z ciemnobrązowymi żyłkami; - onyks biały, żyłkowany i gładki.

Po drugie, przy wycenie produktów z onyksu bierze się pod uwagę stopień szlifu i patynę. Oceniając jakość wyrobów, przedmioty z onyksu brązowego i białego należy oglądać pod światło. Widoczne wewnątrz prążki powinny być ułożone w tym samym kierunku. Jeżeli natomiast przypominają nieregularne pęknięcia, to mamy do czynienia z alabastrem. Wyroby z prawdziwego onyksu są również bardziej wytrzymałe od alabastrowych i nie powinny pęknąć przy upuszczeniu na ziemię. Taka metoda testowania prawdziwości wyrobów może jednak zirytować sprzedawcę, zwłaszcza jeżeli ma on na sumieniu próbę oszustwa....

Figurki z onyksu

Najpopularniejsze wyroby z onyksu dostępne w Turcji to szachownice, pudełeczka, miseczki, popielniczki, miniaturowe rzeźby oraz naczynia i wazony.

Odpowiedzi

SiO2

SiO2 to dwutlenek krzemu