Özkonak

Współrzędne GPS: 38.806801, 34.841400

Region: 

Jednym z obowiązkowych punktów pobytu w Kapadocji jest wizyta w jednym z podziemnych miast, z których słynie ta magiczna kraina. Większość wycieczek zorganizowanych dociera do podziemnych miast w Kaymaklı lub Derinkuyu, chociaż są i takie grupy, które odwiedzają Özkonak. Jest ono mniejsze od najsłynniejszych podziemnych labiryntów, ale równie interesujące, a jednocześnie - mniej zatłoczone. W oczekiwaniu na udostępnienie turystom nowo odkrytego podziemnego miasta w centrum Nevşehir, można skusić się na wizytę właśnie w Özkonak.

Zarys historii

Niewiele wiadomo o historii podziemnego miasta w Özkonak, chociaż wiele źródeł sugeruje, że powstało ono w okresie bizantyjskim. Być może jest ono znacznie starsze, ale na dokładniejsze informacje trzeba będzie poczekać do czasu, gdy zostanie dokładniej przebadane przez archeologów.

Na współczesnej turystycznej mapie Turcji Özkonak pojawiło się w 1972 roku. Według lokalnej opowieści, odkrył je miejscowy imam, podczas przekopywania ogródka. W pewnym momencie, zapewne po wyjątkowo energicznym zamachnięciu się łopatą, natrafił na jeden z podziemnych korytarzy.

Inna wersja tej opowieści wyjaśnia, że podziemne miasto odkrył rolnik, który zastanawiał się, gdzie spływa woda, którą podlewał ogródek. Dzięki jego dociekliwości odkopano najpierw jedno pomieszczenie, a następnie - całe miasto, w którym podobno mogło mieszkać aż 60 tysięcy osób.

Od tego momentu minęło wiele lat, ogródek został przejęty przez tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki, a następnie przekształcony w oficjalną placówkę muzealną pod nazwą Özkonak Yeraltı Şehri.

Zwiedzanie

Obecnie wiadomo, że miasto podziemne w Özkonak ma co najmniej dziesięć poziomów, sięgających 40 metrów pod powierzchnię ziemi, ale jedynie cztery z nich są udostępniane zwiedzającym. W wielu miejscach korytarze są wąskie i niskie, zmuszając odwiedzających do przejścia w pozycji pochylonej. Oczywiście, w Özkonak odnajdziecie wszystkie najbardziej charakterystyczne elementy podziemnych miast w Kapadocji: kamienie młyńskie służące do odcinania dostępu do poszczególnych części miasta, system wentylacyjny, studnię oraz wiele pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych, w tym - winiarnię.

Dodatkowo w Özkonak można dostrzec system komunikacyjny, w postaci rur łączących poszczególne poziomy. Są tu też otwory nad tunelami, które podobno wykorzystywano do wylewania gorącego oleju na nieprzyjaciół usiłujących zdobyć miasto. Te dwa elementy nie zostały do tej pory odkryte w słynnych Kaymaklı i Derinkuyu.

Ponadto, w miejscowości Özkonak zachowało się kilka tradycyjnych kamiennych budynków mieszkalnych. Jednak większą niespodzianką jest biegnąca przez sam środek osady dolina, Yavuz Selim Vadisi, w zboczach której wyżłobiono wiele pomieszczeń, służących jako podręczne magazyny.

Jadąc do Özkonak z Avanos warto nieco odbić z głównej trasy, w celu odwiedzenia niezwykłego skalnego klasztoru Belha.

Informacje praktyczne

Podziemne miasto Özkonak jest czynne codziennie, w sezonie letnim (od kwietnia do października) w godzinach od 8:00 do 19:00, a zimą krócej - od 8:00 do 17:00. Cena biletu wstępu wynosi 10 TL. Warto pamiętać, że do wstępu uprawnia również karta Museum Pass - Cappadocia.

Przy wejściu do podziemnego miasta zazwyczaj działa kilka stoisk z pamiątkami i barów z przekąskami. W miasteczku znajduje się sklep spożywczy, oddział pocztowy oraz stacja benzynowa.

W poszukiwaniu noclegów należy udać się jednak do innych miasteczek w Kapadocji. Najbliższe z nich, dysponujące szeroką bazą noclegową, to Avanos.

Dojazd: 

Samochodem: z Avanos do Özkonak prowadzi dobrej jakości droga dojazdowa, wyraźnie oznaczona brązowymi kierunkowskazami. Całkowita odległość z Avanos to 15 km.

Transportem publicznym: istnieją rzadkie połączenia autokarowe do Özkonak z Avanos oraz z Nevşehir. Dolmusze z Avanos kursują do Özkonak co godzinę, pomiędzy 8:30 a 16:30 (1,50 TL, 30 minut jazdy). Należy poprosić kierowcę o zatrzymanie się w pobliżu podziemnego miasta (tr. yeraltı şehri), bo przeciwnym razie zostaniecie dowiezieni na przystanek przy stacji benzynowej, około 500 metrów dalej.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: