Park Karaalioğlu w Antalyi

Region: 

Współrzędne GPS: 36.879101, 30.706499

Po intensywnym dniu zwiedzania miasta prawie każdy marzy o chwili ciszy i spokoju. Jeżeli nie zatrzymaliście się gdzieś w plażowych dzielnicach Antalyi, tylko w jej ścisłym centrum, na przykład w jednym z rozlicznych pensjonatów w dzielnicy Kaleiçi, to najlepszą odtrutką na zgiełk i chaos wielkomiejskiego życia jest spacer do parku Karaalioğlu. Prosta do zapamiętania i wymówienia nazwa parku Karaalioğlu oznacza "syna czarnego Alego", ale z jakiego powodu nadano temu miejscu akurat takie miano, zupełnie nie wiadomo.

Park Karaalioğlu

Park Karaalioğlu położony jest po południowej stronie zabytkowej dzielnicy Kaleiçi i stanowi ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców Antalyi. Szerokie parkowe aleje zapewniają wspaniałe warunki do spacerów, podczas których można odpocząć na ławkach, a dzieci mogą skorzystać ze zlokalizowanych na terenie parku placów zabaw. Dla dorosłych przewidziano m.in. siłownię na otwartym powietrzu, jakich w Turcji można znaleźć wiele, a z których korzystają zarówno panowie, jak i panie w każdym wieku. W sezonie letnim działa również wesołe miasteczko.

Plac zabaw w parku Karaalioğlu

W parku, po jego północnej stronie, znajduje się biuro burmistrza miasta oraz ładna fontanna, a po stronie południowej - stadion miejski. Tuż przy parku znajduje się także kilka ważnych atrakcji turystycznych Antalyi. Po północnej działa Muzeum - Dom Atatürka, a przy wybrzeżu stoi wspaniała Wieża Hıdırlık. Z jej okolic można podziwiać widoki na Zatokę Antalyi i śledzić kurs stateczków wycieczkowych, wyruszających w rejs wzdłuż wybrzeża z dawnego rzymskiego portu. W pogodny dzień widać w oddali górę Tahtali oraz pasmo górskie Bey Dağları. W pobliżu wieży stoi kilka rzeźb współczesnych, które zdobią poza tym całe centrum Antalyi.

Widok z parku Karaalioğlu na Zatokę Antalyi i odległe góry

Park Karaalioğlu to miejsce przyjazne dla zwierząt. Mieszkańcy Antalyi wyprowadzają tu na spacer swoje psy, a dla kotów władze miasta przygotowały specjalny "koci dom" (tr. kedi evi), w którym te zwierzaki mogą odpocząć, pożywić się i napić wody.

Park Karaalioğlu

Informacje praktyczne i dojazd

Wstęp do parku Karaalioğlu jest nieograniczony porą dnia lub nocy, nie są też pobierane z tego tytułu żadne opłaty. Do parku można przejść spacerem z terenu dzielnicy Kaleiçi lub podjechać linią tramwajową Nostalji Tramvay i wysiąść na przystanku Belediye.

Park Karaalioğlu

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: 

Odpowiedzi

Piwko

A najlepsze, że w Turcji można sobie spokojnie pić piwko na ławeczce. Zdarzyło mi się w tym parku chłodnym (jak na tamtejsze warunki) wieczorem podziwiać panoramę miasta na tle gór przy Efesie.