Pchli Pałac

Autor: 

Elif Şafak

Wydawnictwo: 

Wydawnictwo Literackie

Rok wydania: 

2009

Język: 

polski

Orientacyjna cena książki: 

35 zł

Rodzaj książki: 

literatura piękna

Pchli PałacHistoria śmieciowej afery rozgrywającej się w jednej z kamienic w Stambule. Książką opowiada przeplatające się historie życia mieszkańców kamienicy na tle życia miasta. Opisane są zarówno wydarzenia współczesne jak i epizody z historii Stambułu.

Układ książki wzorowany jest na rozkładzie mieszkań w kamienicy Pałac Cukiereczek, gdzie rozgrywa się większa część powieści. Poznajemy zatem kolejnych mieszkańców, a niektóre epizody opisane są z perspektywy kilku osób. Sprawia to, że prozaiczne wydarzenia nabierają posmaku opowieści kryminalnej. Zresztą główny motyw książki, czyli problem zalegania śmieci, sam jest dosyć zagadkowy i angażuje uwagę bohaterów.

Główną zaletą książki jest żywy i przemawiający do wyobraźni opis funkcjonowania ludzi w Stambule. Jeżeli planujecie spędzić w tym mieście kilka dni, to zdecydowanie warto zabrać tą książkę ze sobą. Jeżeli planujecie odwiedzenie nie tylko najważniejszych zabytków w mieście, to jej lektura zdecydowanie ubarwi wam poznawanie Stambułu. Książka pozwoli Wam również odświeżyć wspomnienia po wizycie w tym mieście.

Zaletą jest również dobre tłumaczenie w wykonaniu Anny Akbike Sulimowicz. Tłumaczka ułatwia również lekturę poprzez dodanie starannie przygotowanych przypisów wyjaśniających wiele tureckich słów.