Plaża plaży nierówna

To, że Kuşadası jest kurortem nad morzem, wiedzą wszyscy. Odwiedzający nas goście, znają głównie plaże hotelowe, plażę w marinie oraz Ladies Beach. Zatem kilka słów o plażach...

Plaża w marinie nazywana również Palm Beach

Plaża w marinie nazywana również Palm Beach

Na Wybrzeżu Morza Egejskiego wszystkie zagospodarowane plaże są płatne. Płaci się osobno za leżak i osobno za parasol. W Kuşadası ceny te są ustalone przez Urząd Miasta i wynosiły w 2012 roku 5 TLY za jeden leżak i 5 TLY za parasol. To nie jest wygórowana kwota, jeśli ktoś chce tylko popływać, bez leżakowania, to jeśli zostawi rzecz na brzegu, to nikt go nie skasuje. Nieco inaczej jest w pobliskim Davutlar, gdzie za dwa leżaki i parasol zapłacimy 10 TLY.

Oprócz plaż, mamy także kluby plażowe. Na pewno godne polecanie są co najmniej dwa: Miracle Beach Club zlokalizowany przy Green Beach - cena za wstep 15 TLY - w cenie jeden drink - oraz Jade Beach Club - w cenie 18 TLY za wejście, położony przy Snake Island - sąsiednia wyspa od Wyspy Ptaków. W obu tych klubach wieczorami odbywają się koncerty rockowe - bilety odrębnie płatne. Ponadto mamy wiele malutkich klubów plażowych, gdzie wstęp zazwyczaj kosztuje 10 TLY od osoby - bez drinka.

Miracle Club Miracle Club

Kiedy kluby wstępnie zostały już omówione, przejdźmy do plaż... Zacznijmy od tej najbardziej popularnej - Ladies Beach, choć tak naprawdę nazywa się ona Kadınlar Denizi, co w wolnym tłumaczeniu znaczy 'morze kobiet'. Ta niewielka plaża swoim złotym drobniutkim piaskiem przyciąga co roku miliony turystów. Plaża ta ma niebieską flagę, co oznacza najwyższy stopień czystości. Ta plaża, z pozoru idealna, ma tylko jedna wadę: jest niemal wyłącznie dla turystów... Wszystko tam jest turystyczne: sklepy, restauracje, i głównie nastawione na brytyjska klientelę. Lokalni mieszkańcy poświęcili to miejsce dla turystów, by zachować inne, dla siebie. Ze znajdujących się tam restauracji polecam jedynie Rose, gdzie na pewno nie mają różnych cen dla obcokrajowców i lokalnych ludzi, aczkolwiek jedzenie jest "europejskie".

Ladies Beach - zawsze tłumnie oblegana przez turystów Ladies Beach - zawsze tłumnie oblegana przez turystów

Drugą znaną turystom plażą, jest plaża w marinie, która z kolei jest oblegana przez pasażerów przypływających tutaj statkami wycieczkowymi. Podobnie, jak inne plaże w mieście, koszt - 5 TLY od leżaka i tyle samo za parasol.

Bardziej dociekliwi turyści znają też Kuştur Beach, znajdującą się w pobliżu Tusan Beach Hotel, przy drodze do aquaparków. Jest dość wąska, ale za to czysta i - dla miłośników pływania, a nie leżakowania - idealne wprost miejsce, gdyż tamtejsze prądy sprawiają, że niemal zawsze tam jest fala. Dodatkowo - nie jest oblężona przez turystów.

Kuşadası słynie także z jednej z najdłuższych plaż piaskowych na całym wybrzeżu, nazywa się ona - jakże by inaczej - Long Beach i ma długość 28 km! Rozpoczyna się zaraz za Yavansu Beach - na wysokości Kipy - i ciągnie nieprzerwanie pod sam Milli Park. Początkowo jest dość wąska, szerokość 100 metrów pojawia się dopiero na wysokości Soğucak. To tam w większości jeżdżą lokalni ludzie, by rozkoszować się urokami słońca i piasku. Za dwa leżaki z parasolem cena 10 TLY.

Long Beach też potrafi zaskoczyć

Long Beach też potrafi zaskoczyć

Plaża ta jest podzielona na różne odcinki - nazywają się Silver, Diamond, Paradise i Love, ale to ciągle jest Long Beach. Nazwy zostały stworzone na potrzeby turystyczne, wokół bowiem jest mnóstwo hoteli i pensjonatów.

Kolejna plaża to Ruby Beach, niewielka i pełna uroku, utrzymana z dala od turystów, leżąca w bezpośrednim sąsiedztwie Green Beach.

Ruby Beach

Ruby Beach

I na koniec Green Beach... Nasza ulubiona, nazwa nie jest przypadkowa, gdyż znajduje się u podnóża wzgórza porośniętego sukulentami, mnóstwo palm i przeróżnej roślinności. Znajduje się tam niewielka wysepka, gdzie dobry pływak może bez trudu dopłynąć i odpocząć. Jeśli tam pójdziecie, to prawdopodobnie nie spotkacie żadnego obcokrajowca. Nie oczekujcie też, że obsługa plaży zna język angielski. Ale plaża jest piękna i godna polecenia, i w przeciwieństwie do Ladies Beach, nie jest zatłoczona.

Green Beach Green Beach