Projekt Marmaray

Projekt Marmaray to ambitne przedsięwzięcie, mające na celu usprawnienie komunikacji miejskiej w ogromnej aglomeracji Istanbulu. W zamierzeniu twórców Marmaray połączy Halkalı po europejskiej stronie Bosforu z Gebze po stronie azjatyckiej za pomocą szybkiej i nowoczesnej linii kolejowej.

Najważniejszą, a zarazem najambitniejszą częścią projektu Marmaray jest wiodący pod wodami cieśniny Bosfor tunel. Jego początek znajduje się w Yedikule, kolejne stacje po stronie europejskiej to Yenikapi i Sirkeci, następnie tunel zanurza się pod Bosforem, dochodzi do podziemnej stacji Üsküdar i w końcu wyłania spod ziemi w Sögütlüçesme.

Takie rozwiązanie ma znacznie poprawić komunikację pomiędzy europejską i azjatycką częścią Istanbulu. Obecnie komunikacja między dwoma brzegami miasta, a zarazem pomiędzy dwoma kontynentami odbywa się drogą wodną - powolnymi i nieco już przestarzałymi promami oraz poprzez dwa mosty poprowadzone nad Bosforem - Most Mehmeta Zdobywcy oraz Most Bosforski - które są wiecznie zapchane samochodami, a przejazd w godzinach szczytu wymaga niezmiernej cierpliwości.

Prace przy projekcie ruszyły w maju 2004 roku. Sam tunel pod Bosforem został ukończony 23. września 2008 roku, a zakończenie całego projektu jest planowane na 2012 rok.

Statystyki: * Całkowita długość linii kolejowej: 76 kilometrów, w tym 13,6 kilometrów pod ziemią i wodą * Długość odcinka pod Bosforem: 1,4 kilometra w specjalnej, odpornej na trzęsienia ziemi tubie * Maksymalna głębokość zanurzenia: 60 metrów (55 metrów pod wodą + 5 metrów pod ziemią) * Ilość stacji kolejowych: 40, w tym 3 podziemne * Całkowita przepustowość linii po rozbudowaniu istniejących odcinków o trzeci tor: 75 tysięcy pasażerów na godzinę w każdym kierunku * Całkowity czas przejazdu linią: 104 minuty (obecnie podróż trwa 185 minut) * Maksymalna prędkość podróży: 100 km/godzinę (zakładana średnia prędkość to 45 km/godzinę)