Konuralp

Współrzędne GPS: 40.902615, 31.153107

Region: 

Kilka kilometrów za miastem Düzce - stolicą najnowszej prowincji w Turcji - w kierunku na położone na wybrzeżu Morza Czarnego Akçakoca, leży niepozorna wioska Konuralp. Wielu podróżnych zapewne mija ją z dużą prędkością, nie podejrzewając, że właśnie traci okazję odwiedzenia ruin bityńskiego miasta Prusias ad Hypium. Na tych, którzy wypatrzą po prawej stronie szosy kilka kamiennych kolumn oraz kierunkowskaz prowadzący do lokalnego muzeum, czeka miła niespodzianka.

Współczesne Konuralp i antyczne Prusias ad Hypium Współczesne Konuralp i antyczne Prusias ad Hypium

Samo Konuralp to niewielka miejscowość, gdzie rytm życia wyznaczany jest przez nawoływania muezzina do kolejnej w ciągu dnia modlitwy, a przy drodze pasą się krowy. Znajduje się tam również kilka sklepów oraz lokalne muzeum, które cieszy się zdecydowanie mniejszym powodzeniem niż sąsiadujący z nim plac zabaw.

Budynek muzeum w Konuralp Budynek muzeum w Konuralp

Rys historyczny:

Prusias ad Hypium było miastem należącym do Bitynii, założonym przez Prusiasa VI. Alternatywna wersja podawana przez historyka Memnona głosi, że król Prusias I zdobył miasto Kieros należące do Heraklei Pontyjskiej i przemianował na Prusias. Na tą wersję może wpływać fakt, że sam Memnon pochodził z Heraklei...

Meczet w Konuralp Meczet w Konuralp

Miasto usytuowano u stóp wzgórza, w miejscu, które dawało dobre perspektywy obronne w razie ataku najeźdźców. Posiadało ono bowiem spore znaczenie strategiczne, jako położone w połowie drogi z Nikomedii (czyli dzisiejszego Izmitu) do Amastris (tureckiej Amasry). Na nic się jednak zdały plany obronne - miasto zostało podbite przez Rzymian w 74 roku p.n.e. Pod ich rządami rozkwitło, odwiedzali je nawet cesarze rzymscy, w tym Hadrian i Karakalla.

Ruiny Prusias ad Hypium Ruiny Prusias ad Hypium

W IV wieku n.e. miasto zyskało rangę biskupstwa, a jego biskupi uczestniczyli w kolejnych soborach: Georgios w soborze nicejskim I, a Olympios w chalcedońskim. Jako ciekawostkę można potraktować fakt, że od około połowy XIX wieku do lat 60-tych wieku XX wyznaczani byli tytularni biskupi Prusias ad Hypium, a jednym z nich był od roku 1863 Paweł Rzewuski, nominat sufragan warszawski.

Co warto zobaczyć: 

W Konuralp znajduje się niewielkie, ale bardzo zadbane muzeum, w którym zobaczyć można kilka eksponatów z Prusias ad Hypium. Sporo znalezisk zostało jednakże wywiezionych do muzeów o większym znaczeniu, w tym do Muzeum Archeologicznego w Istanbule.

Przeczytaj więcej o Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Konuralp.


Najbardziej widoczną pozostałością antycznego miasta jest teatr z czasów rzymskich, najprawdopodobniej z II wieku n.e. Poza tym zachowały się pozostałości murów obronnych oraz południowa brama nazywana baltalı kapı.

Teatr z czasów rzymskich Teatr z czasów rzymskich

Z budynków ze wczesnych czasów osmańskich zachowały się natomiast łaźnie oraz akwedukt.

Znalezienie ruin nie jest sprawą prostą: w okolicach muzeum znajdują się bowiem tablice informacyjne z napisem Antik Kent Sitesi. Jednak podążając we wskazanym przez nie kierunku, po przejściu sporego odcinka dość stromo pod górkę, można dowiedzieć się, że prowadzą one do nowego osiedla o takiej właśnie nazwie, natomiast teatr i inne antyczne atrakcje znajdują się w przeciwnym kierunku. W razie wątpliwości warto zasięgnąć języka w muzeum lub podpytać mieszkańców Konuralp o drogę.

Zwodniczy kierunkowskaz - nie idźcie tą drogą! Zwodniczy kierunkowskaz - nie idźcie tą drogą!

Wstęp na teren ruin jest bezpłatny, a zwiedzanie uatrakcyjniają zaparkowane nieopodal maszyny rolnicze.

Antyczna brama i współczesne traktory Antyczna brama i współczesne traktory

Jak dotrzeć?: 

Zdecydowanie najłatwiej jest dojechać do Konuralp własnym lub wynajętym samochodem. Jadąc z kierunku Istanbulu lub Ankary autostradą należy zjechać na Düzce i tam kierować się na północ, na Akçakoca. Zaledwie 4-5 kilometrów za Düzce leży Konuralp. Tam należy skręcić w prawo, wypatrując budynku muzeum.

Miasteczko Konuralp Miasteczko Konuralp